Premiér Babiš doporučil Hamáčkovi, aby zrušil plánovaný odlet do Moskvy kvůli vakcíně Sputnik V

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
hamacek babis
Zdroj: Profimedia

Pondělní odlet do Moskvy, který vicepremiér Hamáček oznámil na sociálních sítích ve středu, se možná neuskuteční. Kromě opozice cestu opakovaně kritizoval i premiér Babiš.

„Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální,“ reagoval na informace o Hamáčkově cestě Babiš.

Hamáček chtěl odkoupit vakcínu od Dánska

Česko už podle premiéra konkrétní nabídku má. Podle Babiše může Česká republika téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny Sputnik V, čeká však na schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Hamáček cestu vysvětluje tím, že chce, aby bylo Česko připraveno na okamžitý nákup ruské vakcíny, až ji EMA schválí. Neschválenou vakcínou by podle něj Česko očkovat nemělo a nebude.

„Souhlasím s panem Hamáčkem, že je třeba se připravit, ale my nabídku (na ruskou vakcínu) už máme,“ doplnil Babiš.

Hamáček také řekl, že je Česko ochotné odkoupit vakcínu firmy AstraZeneca od Dánska, které se rozhodlo její používání ukončit. Podle Babiše to ale nejde. V rozhovoru pro Blesk také uvedl, že neví, proč to Hamáček řeší, když je to agenda ministerstva zdravotnictví. „A ministerstvo to řeší,“ doplnil.

Získání Sputniku podporuje prezident Zeman

Na cestu do Ruska měl Hamáčka doprovodit bývalý šéf slovenského parlamentu Andrej Danko. Podle jeho vyjádření pro Deník N se má Hamáček v Moskvě setkat s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem.

Ruskem momentálně rezonují napjaté vztahy s vládou USA, která na zemi včera uvalila sankce za kybernetické útoky v období prezidentských voleb a útoky na východ Ukrajiny.

Přijetí neschválené vakcíny v ČR prosazuje prezident Miloš Zeman. Kvůli odlišným názorům na očkování Sputnikem V minulý týden odvolal ministra zdravotnictví Blatného.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články