Praha má druhou nejlepší dopravu na světě. Výsledky průzkumu si pochvaluje Zdeněk Hřib i veřejnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zdenek Hrib
Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Pražská městská hromadná doprava je druhou nejlepší na světě. Před ní se umístil v žebříčku už pouze Berlín. Vyplývá to z průzkumu, který provedl vydavatel turistických průvodců TimeOut. Podle něj je u nás s MHD v Praze spokojeno 96 % osob.

Do průzkumu se zapojilo 20 tisíc lidí v 50 městech. TimeOut z nich vybral 19, které se umístily nejlépe. V Berlíně bylo podle průzkumu spokojeno s MHD přes 97 % cestujících. Rozdíl mezi ním a Prahou tak není výrazný.

Na třetím místě skončilo Tokyo. Asijská města se celkově setkala s velkým úspěchem, ve zveřejněné devatenáctce se dále objevily také Singapur, Hongkong, Tchaj-pej a Šanghaj.

Hřib si situaci chválí

Na svém twitteru zveřejnil hrdě výsledky průzkumu například bývalý pražský primátor Zdeněk Hřib, podle kterého existuje pět hlavních důvodů, proč jsou Češi s dopravou u nás spokojeni. Jsou jimi přepravní výkon, cenová dostupnost, spolehlivost, digitalizace a neustálý rozvoj.

Podle uživatele Jirky má Hřib pravdu, je mu ale trochu líto, že mnoho lidí v Česku si dopravy v hlavním městě neváží. „Jediné, co bych vytkl, jsou některé vozy kvůli strašnému hluku. Ale to by byla strašlivá investice, já vím,“ napsal.

Uživatel Hurikán pak poznamenal, že by si pražská hromadná doprava každopádně zasloužila lepší a přehlednější mapu. „Ta současná je v běžném životě nepoužitelná a lidé koukají do papírových jízdních řádů, aby vůbec věděli, kterou tramvají mohou jet do cílové zastávky jako v 19. století,“ myslí si.

Stále je co zlepšovat

Druhé místo v žebříčku si na své sociální síti vychvaluje i společnost Pražská integrovaná doprava. „Velké ocenění pro veřejnou dopravu v Praze. Vážíme si toho, zároveň nezapomínáme, že i přesto je stále co zlepšovat,“ uvádí v příspěvku.

Veřejnost s výsledky výzkumu povětšinou souhlasí. Lidé se shodnou i na tom, že Berlín je na prvním místě zaslouženě. „Berlínské metro mám fakt rád, nikdy jsem se neztratil. A nejvíc mě baví, že jezdí kolikrát venku jako vlak. V Praze sice taky jezdí párkrát nad zemí, ale furt v tubusu,“ napsal v komentářích na iDNES pan Karel.

Zdroj: TimeOut, Twitter, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články