Praha schválila vyhlášku o zákazu pití alkoholu. Piráti ji nepodpořili

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek hrib
Zdroj: Profimedia

Vyhláška zakazující pití alkoholu na veřejnosti byla pražským zastupitelstvem schválena. Od července se počet míst, kde bude jeho konzumace zakázána, zvyšuje z 837 na 1036. Vyhláška navíc nově zakazuje pití alkoholu také na náplavkách, a to v době od půlnoci do 9 hodin ráno.

Stačí se jen procházet po ulici s otevřenou lahví alkoholu. Nikdo vás nemusí ani vidět ho pít, přesto ale dostanete pokutu za porušení zákona. Praha se tímto způsobem snaží bojovat proti rušení nočního klidu a chce dosáhnout udržení pořádku v ulicích.

Primátor města Zdeněk Hřib přitom před časem uvedl, že míst, kde je pití alkoholu zakázáno, přibylo tolik, že nebude mít vyhláška žádný účinek. O návrhu tehdy tvrdil, že je doslova nesmyslný. „Zákazů je už mnoho. Některé městské části k tomu přistoupily podrobně a jmenovaly každý parčík nebo každou ulici. Zákazy nebudou mít efekt,“ nechal se slyšet.

Vracejí se turisté

„Do Prahy se opět vracejí turisté a s nimi i některé problémy s pořádkem zvláště v ulicích centra. Cílem nové vyhlášky je především co nejvíce ochránit stávající obyvatele před hlukem a nepořádkem v okolí jejich bydliště,“ řekl pro iDNES náměstek primátora Petr Hlubuček.

Ten návrh předložil a dodal, že bude vytvořena i mapa, díky které budou v mobilní aplikaci lidé schopni vidět, kde přesně je pití alkoholu zakázáno. Kromě konkrétních míst ale existují také obecná pravidla o tom, kde všude se alkohol nesmí pít. Ta si musejí lidé nastudovat.

K takovým prostorům patří dětská hřiště, okolí nemocnic, nebo třeba oblast 100 metrů od vstupů do metra. „Nikomu nechceme brát právo se bavit, dát si skleničku u řeky a podobně. Na druhou stranu v některých dnech registrujeme desítky až stovky telefonátů kvůli rušení nočního klidu,“ říká pražský radní Jan Chabr.

Piráti nesouhlasí

Pirátská strana vyhlášku nepodpořila. Zdeněk Hřib svůj nesouhlas projevoval už od začátku, k celé situaci se vyjádřil na svém facebookovém profilu. „Zákaz pití alkoholu na Náplavce po půlnoci? S tím nesouhlasím,“ napsal a dodal, že Piráti jsou rozhodně proti.

„Praha je svobodné město, kde žijí svobodní lidé. Tak by to mělo zůstat. Nevidím jediný důvod, proč by si Pražané nemohli udělat po práci piknik v parku na dece s lahví vína, pokud nikoho neobtěžují. Zákaz otevřených lahví alkoholu v parcích formou vyhlášky je nevhodným plošným zákazem,“ uvedl primátor.

„V této podobě nemůžeme vyhlášku podpořit. Navíc ta vyhláška žádný problém nevyřeší. Zákazu otevřených lahví se každý vyhne lahví s víčkem nebo zátkou. Hluk na ulicích navíc většinou dělají lidé, co se už napili v hospodě a jenom se přesunují na jiné místo,“ doplnil.

Zatímco někteří lidé s názorem Hřiba souhlasí, jiní naopak rozhodnutí pražského zastupitelstva chápou. „Máte pravdu. Kdo se chová slušně, tak ať si dělá v rámci rozumných pravidel, co chce. A kdo dělá čurbes, tak by ho neměl dělat ani ve dne. A od toho máme policii. Stačí, když bude dělat svoji práci. Není potřeba dalších zákazů,“ zastává se názorů Hřiba jeden z uživatelů facebooku.

„O půlnoci konec, lidé mají právo na spaní,“ píše ale na druhou stranu jiný sledující. Další pak doplňuje: „Naopak, zakázala bych konzumaci alkoholu po 22:00 na veřejnosti plošně. Protože nevidím důvod, proč by se Pražan nemohl po práci do práce vyspat. Ta vaše funkční pravidla bohužel nefungují, protože policie rušení nočního klidu neřeší.“

Je tedy vidět, že i názory samotných Pražanů na vyhlášku se velmi liší. Jaké bude její dodržování v praxi, ukážou hned první dny její platnosti.

Zdroj: Zastupitelstvo města Praha, iDNES, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články