Praha se chystá na 12. ročník lidskoprávního festivalu Prague Pride. Začíná již v pondělí 8. srpna

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
prague_pride
Zdroj: lermont51 / Shutterstock

Festival o životě leseb, gayů, bisexuálů či trans lidí (LGBT+) s názvem Prague Pride vyvrcholí slavným duhovým průvodem v sobotu 13. srpna. Po dvou letech pandemických restrikcí proběhne Prague Pride v původní podobě, ve které probíhá od roku 2011.

Festival, který se v Praze uskuteční ve dnech 8. až 14. srpna, již tradičně nabídne tematické přednášky a diskuze, filmové projekce, divadelní a taneční vystoupení, talk shows, sportovní události, duchovní setkání a samozřejmě zábavu v podobě koncertů, parties, či pikniků, zve na akci web Prague Pride.

Zbrusu nové logo

Letošní novinkou festivalu je nové logo a nový vizuál festivalových webových stránek. Hlavním heslem 12. ročníku festivalu Prague Pride je #heartmatters.

Tento hashtag v sobě odráží nový vizuál festivalu v čele s logem ve tvaru srdce, které symbolizuje osm miliard srdcí, která bijí po celém světě. Srdce je zároveň symbolem lidskosti, vzájemné lásky a života, uvádí web Místní kultura.

Dva roky bez průvodu

Poslední dva ročníky festivalu byly také ovlivněny pandemií covid-19 a to v tom pro festival nejhorším smyslu, pořadatelé totiž museli zrušit stěžejní Duhový průvod Prahou.

„Bezpečnost festivalu a jeho návštěvníků je pro nás zásadní. V minulých dvou letech jsme si ověřili, jak udělat festival co nejbezpečnější z pohledu pandemie covid-19. Bezpečnost je zároveň jedním z hlavních důvodů, proč letošní průvod historickým centrem Prahy pořádáme bez aut,“ cituje Toma Bílého, ředitele festivalu Prague Pride web Místní kultura.

„Snažíme se myslet také na prevenci a předcházet jakýmkoli potenciálním konfliktům spojeným s festivalem. Proto jsme v úzkém kontaktu s bezpečnostními složkami státu a nepodceňujeme žádná rizika. Informace o tom, jak si bezpečně užít festival, jsme umístili na webové stránky festivalu,“ dodává Bílý.

Dle informací by měl sobotní průvod vyrazit kolem 13.00 z Václavského náměstí. Trasa průvodu čítá zhruba 3 kilometry, končit by měla na Letné.

Zdraví především

Jako každý rok se organizátoři festivalu Prague Pride kromě kulturních doprovodných programů zaměřují i na osvětu ze světa LGBT+ komunity a apelují na zdraví všech. Letos tomu není jinak, organizátoři festivalu vybízejí účastníky k bezplatnému a anonymnímu testování na vir HIV v Pride Village na Střeleckém ostrově.

I hudba bude!

Každoročně festival hostí řadu známých českých i světových umělců. Tradiční zahajovací koncert a ta nejlepší party proběhne i letos v Pride Village na Střeleckém ostrově. Hlavní hvězdou pestrého zahajovacího koncertu je vítěz posledního ročníku SuperStar Adam Pavlovčin aka ADONIX. Ten vystoupí v pondělí 8. srpna ve 21.25.

Dále se můžete těšit na britské hudebníky Toma Aspaula či Girli. Vystoupí i řada drag umělců, DJů a DJek.

Manželství pro všechny rezonuje politickou scénou

V současné době se v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky projednává mimo jiné návrh zákona o manželství pro všechny. Možnost sňatku pro stejnopohlavní páry se v České republice řeší již několik let a názory veřejnosti ani členů vlády nejsou sjednocené. Někteří poslanci naopak navrhují, aby definice manželství byla uvedena v Ústavě ČR jako svazek muže a ženy.

Dá se tedy očekávat, že festival Prague Pride 2022 doprovodí i demonstrace odpůrců LGBT+ komunity.

Zdroj: Prague Pride, Místní kultura, Twitter, Přehledně24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články