Prahu čeká další uzavírka průjezdu Malou Stranou. Obyvatelé nemají dostatek informací

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Dopravni podni hlavniho mesta Prahy
Zdroj: Profimedia

Na konci ledna roku 2023 dojde k opětovnému uzavření průjezdu mezi Klárovem a Újezdem na Malé Straně. Toto uzavření proběhlo již v roce 2019. Zatím k němu ale chybí obšírnější informace pro občany.

Zatímco tehdy uzavření trvalo tři dny, nyní se očekává skoro tříměsíční uzavírka. Pražané si stěžují, že nemají k uzavírce dostatek informací a zastupitelé hledají nejvhodnější objížďky.

Uzavírka spojená s testováním

V roce 2019 byl průjezd uzavřen na tři dny. Situaci tehdy navíc komplikovala uzavírka Smetanova nábřeží a Křižovnické ulice z důvodu opravy tramvajové trati.

Rekonstrukce se v té době navíc prodloužila. Praha toho tehdy využila pro sběr dat o kvalitě vzduchu. Hlavní město totiž již delší dobu zvažuje uzavření toho průjezdu.

„Tato data by nám měla jednoznačně prokázat, že regulace dopravy zavedením mýta pro vysokoemisní vozidla je účinný nástroj pro zlepšení kvality vzduchu v Praze,“ uvedl tehdejší náměstek primátora Petr Hlubuček v tiskové zprávě. Do oblasti mohli vjíždět pouze rezidenti a dopravní obshluha, na což dohlížela Policie ČR.

Pražané si stěžují na nedostatek informací

Pražský dopravní podnik (DPP) uzavírku této oblasti od konce ledna do začátku dubna, a to z důvodu opravy tramvajové koleje. Informaci ČTK potvrdili mluvčí DPP Aneta Řehková i dosluhující náměstek pražského primátora Adam Scheinherr.

„Tuto rekonstrukci záměrně koordinujeme jako první stavební akci v příští sezoně, aby byla jediná a v době, kdy je slabší provoz a méně cestujících, aby byl dopad na život ve městě co nejmenší,“ vysvětlil Scheinherr s tím, že projednávání opravy je teprve v plánu.

Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská uvedla, že je oprava důležitá, ale bude to obrovská zátěž pro dopravu, a to zejména na Smetanově nábřěží.

„Obávám se, že tam to bude skutečně vražedné. Kolega radní (Vojtěch) Ryvola, který má na starosti dopravu, teď konzultuje, jaké se plánují objízdné trasy,“ dodala pro ČTK starostka.

V politických kruzích se tedy o uzavírce diskutuje, avšak občané žádné informace nemají a dozvěděli se to až z médií.

„Uvítal bych obšírnější informace. Uzavírka mě dost překvapila. Pokud má trvat skoro čtvrt roku, bylo by moudré, aby o ní občané věděli víc,“ řekl pro Přehledně24 pan Stanislav, který na Malé Straně bydlí a daný úsek využívá k cestě do práce.

„Jaký má na to názor vedení Prahy 1, bychom se měli dozvědět v první řadě my, občané Prahy 1. Ono vedení pracuje pro nás, my jsme si ho zvolili. Proto bych uvítal na oficiálních stránkách kompletní informace pro občany dříve, než se jako kusé objeví v celostátních dennících,“ neskrýval své rozčilení Michal Rubeš na facebookových stránkách Prahy 1.

V komentářích se pak občané obávají velkého dopravního kolapsu, který může nastat, a také nastavení objezdů.

Na stránkách Pražského dopravního podniku, který o uzavírkách pravidelně informuje, tato informace skutečně chybí. Na jeho facebooku se aktuálně řeší především silvestrovský provoz.

Zdroje: Praha.eu, Facebook, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články