Pražany čeká změna. Zastávky pražské MHD bude oznamovat nový hlas

od Anna-Marie Rabová
< 1 minuta čtení
metro praha
Zdroj: BearFotos / Shutterstock.com

Jméno Dagmar Hazdrová možná mnohým nic neřekne. Pokud ale v metropoli nastoupíte do autobusu nebo tramvaje, z reproduktorů se rozezní hlášení o názvu další stanice. Hlas Dagmar Hazdrové nás provází již od devadesátých let a je nezaměnitelný.

Bývalá hlasatelka Českého rozhlasu už nebude provázet cestující pražské hromadné dopravy. Nyní se ale podílí na výběru nového hlasu autobusů a tramvají sítě PID.

Hledá se nový hlasatel

Zatím porota složená z několika odborníků vybrala čtyři finalisty. Dva muže a dvě ženy. O vítězi si ale rozhodnou Pražané sami.

„Celkově je v síti Pražské integrované dopravy přes čtyři tisíce zastávek. Nahrávky se musejí stále doplňovat, hlášení vznikají postupně podle potřeby,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

„Mají informovat, ale i uklidňovat, aby cestující provázel nějaký příjemný, uklidňující hlas. To paní Hazdrová zvládá bravurně,“ složil dosavadní hlasatelce náměstek poklonu.

Výběr nového hlasatele není jen tak

Účastníci výběrového řízení musejí splňovat několik zásadních požadavků, aby jim porota vůbec věnovala pozornost.

A ani porota není jen tak ledajaká. Je složená ze zástupců Dopravního podniku, Pražské integrované dopravy a magistrátu, bývalé hlasatelky Dagmar Hazdrové, mistrů zvukařů a odborníků na slovo vzaté z Ústavu pro jazyk český a Divadelní fakulty AMU.

„Vybírali jsme z celkem deseti hlasů, které splňovaly specifické technické požadavky, třeba jak zní v plné tramvaji nebo autobuse. Při výběru panovala skvělá atmosféra. Jsem rád, že jsme se nakonec ve všem shodli a co bylo nejdůležitější – paní Hazdrová odcházela spokojená s výsledkem,“ uvedl na svém facebookovém profilu Scheinherr.

V následujících týdnech byl měla proběhnout anketa vedená Dopravním podnikem hl. m. Prahy, ve které budou lidé moci hlasovat o budoucím hlasu Pražské integrované dopravy.

Zdroj: Facebook, Pražská Drbna

Autor: Veronika HolcováSouvisející články