Prazdroj opět zdraží pivo. Není v tom sám, připlatíte si za lahvové i čepované

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pivo
Zdroj: Profimedia

Největší tuzemský pivovar Plzeňský Prazdroj brzy zdraží pivo. Od října si velkou část jeho piv budete moci koupit zhruba o 8 procent dráž. V přepočtu jde o necelé dvě koruny. Důvody jsou stále stejné: rostoucí ceny za energie i rostoucí výdaje za výrobní procesy.

„Jde v průměru o osm procent, přičemž inflace, tedy meziroční růst spotřebitelských cen, přesáhla v červnu i červenci hranici 17 procent,“ uvedl mluvčí pivovaru Zdeněk Kovář v rozhovoru pro ČTK. Podle jeho slov nemůže pivovar v současné situaci dělat nic jiného než úměrně k rostoucím cenám všeho zvyšovat i ceny svých produktů.

„K nejvyššímu nárůstu došlo u energií – elektřiny a plynu. Rostly i ceny pohonných hmot a materiálů pro výrobu obalů (sklo, hliník). Stejně tak prudce zdražují vstupy související přímo s pohostinstvím, například výčepní technologie, sklenice a další vybavení, které pivovar hospodám bezplatně poskytuje,“ dodal mluvčí Prazdroje.

Není to poprvé a ani naposledy

Zdražení se bude týkat také piv nealkoholických. Prazdroj dělá každý zhruba 8. nápoj bez alkoholu, protože jsou tato piva v poslední době velmi oblíbená.

„Nealkoholická piva jsou jednoznačně nejrychleji rostoucí částí pivního trhu a jejich význam nadále poroste. Tomu odpovídá i pozornost a péče, kterou jim věnujeme,“ říká na webu Prazdroje Roman Trzaskalik, podle kterého je ale třeba i v tomto případě vnímat peníze.

Ceny piva stoupaly kvůli energetické krizi už několikrát. Už letos v květnu varovala média před tím, že řada hospod se bude potýkat s poklesem zákazníků na základě navýšení cen. Na druhou stranu tehdy ekonomové uvedli, že lidé nebudou mít problém si za pivo připlatit.

„Je pravda, že do hospody si zajdu na pivo i v případě, že podraží o pár korun. Posedět s přáteli se jednoduše občas musí. Uznávám ale, že pokud se zdraží lahváče nebo pivo v plastu, tak ho asi kupovat přestanu, nebo minimálně jeho konzumaci omezím,“ tvrdí pro Přehledně24 čtyřiatřicetiletý Libor.

Zdražují i další pivovary

Prazdroj není jediný pivovar, který se potýká s problémy, a rozhodl se tak vyvážit nárůst cen energií tím, kolik za své produkty požaduje. Ačkoli byl tento pivovar první, v návaznosti na jeho prohlášení se strhla lavina s dalšími společnostmi.

Pivo kvůli drahým energiím podle Novinek zdraží i Budějovický Budvar, náchodský Primátor či Staropramen, řekli v úterý odpoledne zástupci pivovarů.

„Staropramen zdraží od 1. září většinu sudových a tankových piv v průměru o 5,4 procenta oproti současným cenám. Od 1. října pak zdraží také balené pivo průměrně o 5,9 procenta,“ vyjádřila se mluvčí společnosti Denisa Mylbachrová.

Podle odborníků se dá očekávat, že pokud porostou ceny energií a nezlepší se situace s inflací, budou i nadále růst ceny veškerých produktů. Stejně tak i milovníci piva se budou bohužel muset smířit s tím, že si za svůj oblíbený chmelový nápoj připlatí.

Zdroj: Novinky, ČTK, Prazdroj, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články