Pražská ČVUT nutí ruské studenty napsat speciální dopis, ti to považují za diskriminaci

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
CVUT
Zdroj: Profimedia

České vysoké učení technické momentálně řeší, jak naloží se svými ruskými a běloruskými studenty. Před měsícem jedna z jeho zaměstnankyň informovala, že tito studenti budou muset studium přerušit. Škola zprávu dementovala a představila jiné řešení. Ani to ale nesklidilo vyloženě úspěch.

Kolotoč kolem ruských studentů na ČVUT se roztočil už na začátku května. Tehdy se na internetu objevily zprávy tamní studijní referentky Ivany Dolejšové.

Referentka se zřejmě unáhlila

Ta v nich upozorňovala, že uchazečům z Ruska či Běloruska zřejmě nebude dovoleno na škole studovat. Stávajícím studentům těchto národností pak mělo být podle referentky studium po dokončení akademického roku přerušeno. O kauze tehdy informoval iRozhlas.

„Jedná se sice o autentické, avšak irelevantní a nesprávně formulované odpovědi referentky studijního oddělení jedné z fakult,“ vysvětlila tehdy zpravodajskému webu zaměstnankyně Odboru PR a marketingu rektorátu univerzity Kateřina Veselá.

Unie vyzvala k větší ostražitosti

Dolejšová tehdy měla zřejmě na mysli nařízení Rady Evropské unie a Evropského společenství. To členským státům doporučilo větší obezřetnost při výběru studentů na studijní obory, které byly označeny za potencionálně rizikové. Jednalo se například o letectví, energetiku, jaderné obory a podobné.

České úřady tak nakonec vysokým školám nařídily, aby každá z nich představila opatření, kterými splní výše uvedené doporučení Evropské unie a které bude zároveň v souladu s mezinárodními sankcemi, které zakazují poskytovat Rusku takzvanou „technickou pomoc“.

Řešení přednesla ČVUT v minulém týdnu. Jejím ruským a běloruským se ale ani trochu nezamlouvá. Dokonce ho považují za diskriminační.

Motivační dopis jako důkaz odporu k válce

Rektorát univerzity stanovil, že dotčení studenti musí zažádat o možnost pokračovat ve studiu. K žádosti musí navíc přiložit motivační dopis. V tom by měli osvětlit své důvody, proč chtějí na univerzitě zůstat. Zřejmě se ale očekává, že v něm popíšou i své postoje k válce na Ukrajině.

„Motivační dopis se týká studentů, kteří již na ČVUT studují. Do kritických studijních programů se noví studenti přijímat nebudou,“ vysvětlila zpravodajskému webu TN.cz Veselá.

Stávající studenti z toho ale příliš nadšení nejsou. „Nemám problém cokoli rozepsat, ale jde mi o princip, že zkrátka musím a že mě lustrují jen kvůli barvě mého pasu,“ vysvětlil jeden ze studentů serveru iDNES.

Způsob, jakým bude vedení univerzity motivační dopisy vyhodnocovat, zatím znám není. Mnohým tak toto řešení připomíná spíše jen gesto bez jakéhokoliv reálného efektu.

Zdroj: iDNES, iRozhlas, TN.cz, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články