Vladimir Putin údajně zkolaboval při online jednání. Právě to mělo být důvodem odložení debaty s národem

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vladimir Putin
Zdroj: Profimedia

Dle zdroje z Kremlu měli lékaři ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi doporučit klidový režim a zakázat mu veřejná vystoupení. Mělo k tomu dojít poté, co při online jednání pocítil náhlou slabost. Toto sdělení podpořilo debaty o tom, že prezident Putin je vážně nemocný.

„Prezident potřeboval nedávno náhlou lékařskou pomoc,“ uvedl dle Novinek britský bulvár na základě zdroje z Kremlu.

Nejasný zdravotní stav

O špatném zdravotním stavu Putina se mluví již od počátku války na Ukrajině. Spekuluje se o rakovině či Parkinsonově chorobě.

Spekulace podnítilo několik videí, na kterých má Putin oteklý obličej či sedí nepřirozeně a strnule. Na některých záběrech Putina trápí nekontrolovatelné třesy či špatná chůze.

Veškeré spekulace však dosud nebylo možné nijak ověřit.

Při online jednání s vojenskými špičkami měl dle zdroje Putin pocítit náhlou slabost a nevolnost. Lékaři mu proto údajně doporučili odpočívat a vynechat veřejná vystoupení.

Putin i přes toto doporučení navštívil ve čtvrtek moskevské výstaviště, kde debatoval s mladými podnikateli. Ve čtvrtek také ještě prezident vystoupil s přirovnáním sebe samého k Petru Velikému a tím, že invaze na Ukrajině není o odebrání půdy, ale o navrácení toho, co Rusku náleží.

V pátek se pak sešel s novým prezidentem Turkmenistánu.

Debata s národem byla zrušena

Odložil však pravidelnou živou debatu s národem, při které odpovídá na dotazy Rusů. Tyto debaty standardně trvají až 4 hodiny, a tedy jsou velmi náročné. Dle mnohých zdrojů se Putin stále častěji cítí unavený, a je tedy zřejmé, že by takovou debatu nezvládl.

Odložení debaty potvrdil prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov. „Přímé spojení se tento měsíc nemůže odehrát,“ uvedl mluvčí.

Důvody neuvedl, ale nabízely se dvě varianty. První, že má Putin obavy z dotazů na válku, nebo to nedovolí jeho nepříznivý zdravotní stav.

„Odložení živého vysílání s prezidentem na neurčito bylo způsobeno jeho nestabilním zdravotním stavem. Ještě před týdnem se prezident chystal odpovídat na otázky ruských občanů. Lékaři mu však doporučili, aby v nejbližší době vynechal dlouhá vystoupení na veřejnosti. Posledním argumentem, který ho přesvědčil, byl incident po nedávném setkání s představiteli vojenského sektoru, které trvalo hodinu a půl,“ uvedl telegramový kanál Generál SVR.

Tyto informace o zhoršujícím se stavu prezidenta přicházejí poté, co nejmenovaný důstojník ruské bezpečnostní služby deníku Mirror před několika týdny prozradil, že „Putinovi zbývají maximálně dva až tři roky života“.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov však veškeré tyto spekulace popírá s tím, že se jedná pouze o fámy.

Zdroje: Novinky, TN.cz, Generál SVR

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články