Putin chřadne před očima. Je rakovina důvodem, proč letos zrušil pravidelnou debatu s ruským národem?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

V Rusku je tradicí, že každý rok probíhá prezidentská debata, ve které prezident odpovídá na otázky lidí v přímém přenosu z televizního studia. Stejně jako poslední roky tomu mělo být i letos v červnu. Putin se ale rozhodl tentokrát debatu zrušit. Oznámil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Důvod Putinova rozhodnutí podle iDNES mluvčí nijak neobjasnil. Spekuluje se ale o několika důvodech. Prvním je prezidentovo zdraví, které podle mnohých nemusí být zcela v pořádku, tím druhým pak válka, o které s národem nechce mluvit.

Ještě před časem Peskov mluvil o tom, že se debata uskuteční, a to konkrétně po ekonomickém fóru v Petrohradě mezi 15. a 18. červnem. Přesné datum ale nestanovil a tím se ohání i nyní. Řekl, že se debata neplánovala a nevidí důvod, proč by měl mluvit o jejím zrušení.

Putin se před lidmi skrývá

Prezidentská debata probíhala v Rusku od roku 2001. Výjimkou byly roky 2004, 2012 a 2020, jak připomíná zahraniční list RBK. Loni 30. června Putin s lidmi mluvil, na otázky odpovídal dohromady 43 minut, pak byla debata ukončena.

Některá zahraniční média upozorňují na to, že letos Putin nevystoupil ani s tradičním projevem, ve kterém každoročně mluví o ekonomickém stavu země. Mluvčí ale objasnil, že prezident Ruska musí tyto informace podat v průběhu roku, tudíž má ještě čas.

Neúspěchy války jsou až na druhém místě ve spekulacích, proč se Putin lidem vyhýbá. Na prvním je jeho zdravotní stav. Podle britského deníku The Mirror se spekuluje o rakovině slinivky, Parkinsonově chorobě a o onemocnění krve či jater.

Chřadne před očima

„Bylo nám řečeno, že má bolesti hlavy, a když se objeví v televizi, všechno, co chce říct, má před sebou napsané velkými písmeny na kusu papíru,“ uvedl bývalý agent ruské Federální služby bezpečnosti Boris Karpičkov, podle kterého prožívá Putin také třesy rukou a nohou.

„Putin chřadne před očima. Z mohutného akčního muže činu se stal stín, který se schovává za komicky masivními stoly. Putin je ve velmi špatném fyzickém a psychickém stavu a je velmi nemocný, má rakovinu,“ nechal se zase slyšet šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Bodanov, který svá slova uvedl v deníku Sky.

Jaký je skutečný důvod, zjevné není, odborníci se ale domnívají, že pokud Putin bude nadále rušit zavedené debaty, ruský lid v něho přestane mít důvěru, což by mohlo mít vliv na vývoj války. V jakém ohledu, to si ale nikdo netroufá říci.

Zdroj: iDNES, The Mirror, CNN Prima NEWS, TV Nova, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články