Pražský hrad chce omluvu a milion korun po Džamile Stehlíkové. Zeman cirhózu jater nemá, Stehlíková tvrdí opak

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
dzamila stehlikova
Zdroj: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia

Kancelář prezidenta Miloše Zemana chce po bývalé ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové nejen omluvu za její slova, ale také milion korun. Podle Hradu zdravotní komplikace, které Zemana trápí, nesouvisí s alkoholickou jaterní cirhózou, jak psychiatrička uvedla na svém twitteru. Stehlíková už má na stole předžalobní výzvu.

Žaloba přijde, pokud se Stehlíková neomluví

Marek Nespala, který je právníkem Hradu, Stehlíkové už zaslal předžalobní výzvu, ve které chce omluvu za výrok „lze předpokládat, že prezident Miloš Zeman byl hospitalizován kvůli metabolickému rozvratu v rámci alkoholické jaterní cirhózy“. Informoval o tom server iDNES. Stehlíková se nemusí omluvit, v takovém případě ale dojde k žalobě.

„Kolik stojí pravda o prezidentovi? Na Západě to může stát abdikaci prezidenta; v Bělorusku či Rusku platí občan životem nebo vězením, a to i za post na Facebooku. V Česku zaplatíte milion korun. Tolik po mně chce prezident Zeman za pravdu o jeho závislosti na alkoholu. Plus omluvu,“ napsala Stehlíková ve svém příspěvku na sociální síti Twitter.

Ta se ale omlouvat nechce, protože si za svými slovy stojí. Na podzim byl totiž prezident dva měsíce v Ústřední vojenské nemocnici, nejdříve ve vážném stavu na klinice intenzivní medicíny. Pražský hrad ale nikdy nezveřejnil důvod hospitalizace, napsal server iDNES.

Zeman už se cítí dobře, pohybuje se o holi

Zeman ale opakovaně říkal, že trpí nechutenstvím. Již v listopadu potvrdil chirurg Pavel Pafko pro iRozhlas, že Zeman má zavedenou výživovou sondu do žaludku. „Pan prezident má momentálně PEG. Bylo to velmi rozumné, že mu sondu zavedli,“ řekl.

V éteru Radiožurnálu také Pafko prohlásil, že jde o chronické jaterní onemocnění. Moderátorovi potvrdil i to, že se spekuluje o cirhóze jater.

Po propuštění byl prezident na zámku v Lánech, o jeho zdraví se stará soukromá ošetřovatelská firma.Za tyto služby prezidentská kancelář za dva měsíce zaplatila skoro půl milionu korun. Hrad přitom platí jen náklady, které převyšují platbu od pojišťovny. Ještě než Miloš Zeman skončil v nemocnici, pohyboval se jen s pomocí vozíku.

Po návratu do Lán se sice ještě tolik hýbat nemohl, ale dnes už udělá několik kroků pomocí hole a jednoho bodyguarda. Snaží se chodit a ještě dnes dostává výživu umělou sondou. Podle svých slov se ale cítí mnohem lépe a může vykonávat úřad.

Zdroj: Twitter, iDNES, iRozhlas

Autor: Raina TomanováSouvisející články