Přes Česko se v pátek přehnaly silné bouřky. Následkem byly stovky výjezdů hasičů a tisíce domácností bez elektřiny

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
boure hasici strecha
Zdroj: Petr Eret / MAFRA / Profimedia

Z pátka na sobotu se tvořily na některých místech Česka silné bouřky, které lámaly stromy a poškozovaly zahradní nábytek. Například v pražské Troji museli hasiči zasahovat také v nedávno postaveném ubytovacím zařízením pro uprchlíky.

Na Pardubicku zase hořel karavan a po osmé večer museli hasiči také k výjezdu do Lužné u Rakovníka, protože začal hořet dům, do kterého uhodil blesk. Po celé republice měli hasiči stovky výjezdů, navíc bylo plno domácností bez proudu. Bouřky naštěstí nepřinesly žádná těžká zranění.

Uprchlíci museli spát na lehátkách

Ve stanovém městečku v pražské Troji je ubytovaných na 150 lidí, kteří čekají na ověření totožnosti. Kvůli bouřce ale museli být evakuováni, protože poškodila stany i oplocení. Nějakou dobu tak lidé strávili v autobusech. Po několika hodinách mohli zpět do městečka.

„Ve 2:00 byl provoz tábora plně obnoven a uprchlíci byli uloženi na lehátka,“ řekl pro CNN Prima NEWS Martin Kavka, mluvčí hasičů z Prahy. Kvůli silnému větru, dešti a bouřce museli hasiči vyjet k několika stovkám nahlášených nehod. Bouřka lámala stromy, na některých místech dokonce strhla střechy.

Dům, který začal hořet v Lužné, se musel hasit více než dvě hodiny. „Událost se stala ve 20:15 v pátek večer. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu, protože šlo o dílnu o půdorysu 30×10 metrů, uvnitř které byly vozidla a tlakové lahve,“ řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Tisíce domácností zůstaly bez proudu

Odhad škody je čtyři miliony korun. Nejsilnější poryvy větru měly až 125 km/h, takto silný vítr foukal v Plzni. Meteorologové na svém facebooku uvádějí možné scénáře, co vlastně tak silné bouřky a vítr způsobilo. Podle nich se možná přes naše území přehnala bouře derecho.

„Největší počet událostí byl v kraji Středočeském. Na mnoha místech budou práce na odstraňování následků silných bouřek pokračovat v průběhu celého dnešního dne,“ uvedl v sobotu Hasičský záchranný sbor ČR.

Nejvíce poruch a výpadků elektřiny bylo ve středních Čechách a Plzeňském kraji, jak uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Bez elektřiny bylo v sobotu ráno více než 14 tisíc odběrných míst. Lidé tak o víkendu sepisovali a opravovali ty největší škody, počasí se naštěstí umoudřilo hned v sobotu ráno.

Zdroj: Facebook, CNN Prima NEWS, iDNES

Autor: Raina TomanováSouvisející články