Festival v Cannes narušila nahá žena: Přestaňte nás znásilňovat, vzkázala Rusům

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajina
Zdroj: Shutterstock

Francouzský filmový festival v Cannes během premiéry nového filmu režiséra George Millera narušila nahá žena. Ta na červeném koberci obnažila své tělo, aby lidem ukázala vzkaz, který na sobě měla napsaný. Přes ukrajinskou vlajku na hrudníku vybídla ruské vojáky, aby přestali znásilňovat Ukrajinky.

Žena, jejíž totožnost je podle zahraničního webu Hollywood Reporter doposud neznámá, se dostala až na červený koberec, kde ze sebe strhla šaty a začala na sebe hlučně upozorňovat. „Přestaňte nás znásilňovat,“ hlásala slova na jejích prsou.

Kromě toho ženě od rozkroku po nohou stékala rudá barva, která měla znázornit utrpení všech, které si peklem v podobě znásilnění prošly. Ruští vojáci se kromě rabování a ničení vesnic právě k sexuálnímu násilí na ženách mnohdy uchylují.

Rusko stále popírá obvinění

Ve spojitosti s ruskou invazí na Ukrajinu se objevuje stále více a více informací o jednání vojáků, kteří nejenže úplně ničí ukrajinská města, ale také útočí na civilisty, rabují domy, ničí vše, co jim přijde do cesty a znásilňují přeživší ženy. Moskva obvinění popírá.

Ačkoli byla zveřejněna řada důkazů o tom, že Rusko krutě útočí i na civilisty, podle Putina jde pouze o vykonstruované polopravdy. Stejně tak se vyjadřuje i k údajnému znásilňování žen v napadených městech a vesnicích. Putina ale přesto řada politiků označila za válečného zločince.

Kromě politiků se bouří i obyčejní lidé. Civilisté na Ukrajině mají strach, a především ženy v napadených místech pak do poslední chvíle nemohou tušit, co s nimi bude. Neznámá žena proto chtěla svým výstupem na festivalu upozornit na to, jaké bezpráví se na Ukrajině skutečně děje.

Filmaři nesmí mlčet

Nahá žena narušila premiéru snímku 3 000 let touhy. Celkově se letošní festival tématem války na Ukrajině zaobíral ve velkém stejně jako řada dalších událostí ve světě. Ruská invaze do země ovlivnila řadu států a je o ní třeba mluvit.

Na úvod akce dokonce vystoupil v přímém videohovoru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten poděkoval filmařům za možnost k celé věci promluvit a vyzval je, aby o celé věci nemlčeli. Svět musí vidět, jaká bezpráví se v zemi dějí. A přesně s tímto názorem protestovala také nahá žena.

Ta se stala hrdinkou na sociálních sítích, kde byl její výstup hojně sdílen. Ačkoli podle mnohých udělala šílenost a zvolila velmi neobvyklou cestu, jak na problémy upozornit, v opačném případě je možné, že by její protest neměl žádnou váhu a takto se o něm svět rozhodně dozví.

V Cannes má premiéru několik filmů s ukrajinskou tematikou. Pořadatelé navíc zakázali vstup Rusům, kteří jsou napojeni na prezidenta země Vladimira Putina. Zda se žena nějak provinila proti zákonům a bude za svůj protest potrestána, prozatím média neuvedla.

Zdroj: Hollywood Reporter, Novinky, Super, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články