Nově zveřejněné záběry dokazují, čeho se Rusové v Buči skutečně dopustili. Moskva stále trvá na tom, že nemá s masakrem nic společného

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zelenskyj buca
Zdroj: Profimedia

O tom, že v ukrajinském městě Buča vraždili ruští vojáci i civilisty, ví svět už dlouho. Rusko nicméně opakuje stále dokola, že fotografie z místa jsou pouze nastrčené a že s vražděním civilistů nemá nic společného. Nové záběry americké televize CNN ale dokazují opak.

Video pocházející zhruba z poloviny března Spojené státy prověřovaly, proto se informace o něm dostaly k nám až nyní. Je ale jasné, že ruská agrese na Ukrajině dávno není jenom vojenskou akcí, jak země tvrdí. Rusové se dopouštějí na místě doslova zvěrstev.

Kromě vojáků vraždí civilisty, podle nalezených těl jsou mnozí ještě před smrtí mučeni. Ženy a dívky jsou znásilňovány a zničená města rabována. Nyní má CNN záběry zkontrolované a porovnané a má tak ve všem jasno.

Jasné důkazy

Na záběrech ze 13. března je vidět ruské vojenské vozidlo, které stojí na křižovatce. Ze zahraničního zdroje vyplývá, že tři objekty na videu stojící jen kousek od vojenského vozidla jsou stejná těla civilistů, která byla vidět na videu z 1. dubna.

Ta se také objevila na satelitních snímcích pořízených USA 18. března. Na dalším záběru z 12. března je pak vidět několik mrtvých těl a vedle nich u vojenského vozidla stojí několik Rusů. Jedná se tak o nevyvratitelné důkazy, které potvrzují, jaká zvěrstva v Buči Rusko napáchalo.

Moskva nicméně stále trvá na tom, že se jedná pouze o fotomontáže, záběry jsou zinscenované, nebo údajně mělo k vraždám dojít až poté, co ruští vojáci město opustili. Putin nadále hlásá, že na Ukrajině nedochází k žádným válečným zločinům a civilisté jsou vynecháni.

Ruské ministerstvo odmítá vyjádření

„Záběry z dronu jsou důkazem, který ukazuje ruská vozidla a vojáky operující v ulicích, kde ukrajinské síly našly po osvobození města 1. dubna mrtvá těla,“ píše CNN. Ruské ministerstvo obrany na žádost televize o komentář zatím ale prý  neodpovědělo.

iDNES doplňuje, že pro CNN část záběrů poskytl člověk, který z bezpečnostních důvodů tají před médii svou identitu. Svět vnímá masakr v Buči velmi těžce a řada politiků včetně například amerického prezidenta o Putinovi prohlásila, že se dopouští válečných zločinů a genocidy.

„Od prvního dubna jsme začali jezdit po okolí. Nejprve jsme šli k železničnímu přejezdu, podívali se na rozbité domy. Dorazili jsme na velkou křižovatku a viděli 21 těl zavražděných a umučených civilistů se svázanýma rukama. Byli zastřeleni,“ okomentoval situaci ve městě podle CNN Prima NEWS starosta města Anatolij Fedoruk.

Zdroj: iDNES, CNN Prima NEWS, CNN

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články