Prezident Pavel zkritizoval v Bruselu vládu za nepřipojení k žalobě proti Maďarsku. Bude se na to ptát Fialy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: Profimedia

Prezident Petr Pavel při svém proslovu v Bruselu zkritizoval českou vládu za to, že se nepřipojila k žalobě Evropské komise na Maďarsko. Ta se týká zákona diskriminujícího sexuální menšiny. Podle Petra Pavla Česká republika měla projevit zájem a k žalobě se přidat.

Nový zákon přijatý před časem v Maďarsku zakazuje jakoukoli prezentaci homosexuální tématiky na školách pro děti do 18 let. Jedná se nejen o veřejné projevy, ale například také o umělecká díla, a to včetně těch s historií spojených, připomíná iRozhlas.

„Řídím se hlavním principem, a to jsou rovné podmínky pro všechny,“ prohlásil Pavel podle serveru Novinky. Podle jeho slov by měly mít páry stejného pohlaví práva jako všichni ostatní, je proto pro možnost adopce dětí homosexuály.

Zástupný důvod?

Česká republika se prý k žalobě na Maďarsko nepřipojila především proto, že se nyní chystá na předsednictví Visegrádské čtyřky.

„V případě připojení by bylo Česko jedinou zemí V4, která by se připojila,“ uvedl pro Deník N mluvčí Fialova kabinetu Václav Smolka.

Podle analytiků jde ale o důvod pouze zástupný. Postoj politiků nebyl v celé věci jednotný. „Není rovněž zvykem, aby se členské země připojovaly k žalobě Evropské komise proti jiným členským zemím,“ dodal Smolka.

Kritika vlády

Na vládu se za proto nepřipojení k žalobě nahrnula kritika přímo od prezidenta. „Můj osobní názor je, že jsme se připojit měli. Co vedlo vládu k tomu, že se toho zřekla, na to se musím premiéra zeptat,“ uvedl Pavel.

Ten sám svou podporu menšinám vyjádřil například při své návštěvě v Bratislavě, během které uctil památku zastřelených členů LGBT+ komunity před barem.

Kromě samotného prezidenta se proti vládě staví i sdružení Jsme fér.

„Velice nás postoj vlády mrzí. Byla to příležitost ukázat, že slova o ochraně lidských práv, demokracie a ‚západních‘ hodnot myslí vážně. A že se poučila z vraždy Juraje a Matúše v Bratislavě před pár měsíci,“ uvedlo sdružení podle iDNES.

Zdroj: Novinky, Deník N, iRozhlas, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články