Prezident pro všechny. Pavel v Bratislavě uctil památku zastřelených členů LGBT+ komunity a podpořil homosexuální svazky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: Profimedia

V rámci své první zahraniční cesty nový prezident České republiky v pondělí vyrazil na Slovensko. Tam se setkal s prezidentkou země Zuzanou Čaputovou, se kterou se mimo jiné dohodl například na možnosti společné návštěvy Ukrajiny, uvádí Novinky. Jeho kroky směřovaly také k místu, kde byli zavražděni dva členové LGBT+ komunity.

K tragédii došlo loni v říjnu. Teprve devatenáctiletý mladík před LGBT barem zastřelil dva mladé muže, policie ho následně našla mrtvého v jeho bytě. Téma sexuálních menšin se od té doby na Slovensku řeší ještě o něco více než předtím.

Uctil jejich památku

Český prezident se během svého pobytu na Slovensku rozhodl navštívit místo, kde byli mladíci zavražděni, aby uctil jejich památku. Setkal se také s majitelem baru Romanem Samotným.

„Já si velmi vážím, že se rozhodl sem přijít a uctít památku zavražděného Juraje a Matúše. Má to velký smysl, protože svojí přítomností vyjádřil, že LGBT+ lidé si zaslouží důstojný život a důstojné zacházení,“ řekl pro Extra k situaci Samotný.

Doplnil, že mnozí politici na Slovensku teroristický čin takzvaně zametli pod koberec. To, že na něj náš prezident upozornil, je podle jeho slov velmi důležité. A myslí si to i lidé na sociálních sítích.

„Jste prezident pro všechny. Děkujeme a moc si toho vážíme,“ píše na twitteru spolek Jsme fér, který dlouhodobě bojuje za práva homosexuálů v ČR i na Slovensku. „Přesně taková gesta od prezidenta chci. Díky,“ doplnil uživatel Filip.

Děkujeme, pane prezidente, toto gesto pro nás i pro mě osobně znamená mnoho. Promluvte, prosím, o těchto tématech i s vládními stranami, Česko je na narovnání práv queer lidí připraveno, politici nikoliv. Je smutné, že ani po smrti Juraja a Matúša nedošlo ke zlepšení situace,“ uvedl pan Libor.

Podpořil sňatky homosexuálů

Slovensko doposud nemá možnost ani uzavírání registrovaného partnerství. Petr Pavel možnost homosexuálních svazků při své návštěvě v Bratislavě podpořil.

„Já jsem se k tomu opakovaně vyjadřoval tak, že se na to dívám z pohledu obecného principu. A ten obecný princip je, že bychom všichni měli mít stejná práva a stejné možnosti,“ cituje jeho slova Echo24.

Řekl také, že co se týče adopce dětí, měli bychom jim především nabídnout prostředí, které jim poskytne nejen materiální, ale i citové zázemí. Život v zařízení, jako je dětský domov, podle Pavla takové prostředí nenabízí, příležitost k adopci by tak měli mít i homosexuálové.

Zdroj: Přehledně24, Extra, Twitter, Echo2

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články