Prezident Zeman podepsal několik zákonů, pak se vyjádřil k ruské mobilizaci. Je potřeba Ukrajinu dále podporovat, řekl

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: TOMÁŠ KRIST / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal několik dokumentů, mezi kterými se objevila i novela o zastropování cen energií nebo zákon o spotřebních daních. Vyjádřil se také k mobilizaci v Rusku a označil situaci za velmi příznivou pro Ukrajinu, které je ale třeba nadále pomáhat.

Senát v tomto týdnu schválil vládní návrh na zastropování cen energií, který následně podepsal i prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Pražský hrad společně s prohlášením o podpisu dvou dalších zákonů, pod které připojila hlava státu svůj podpis.

V následujícím sdělení prezidentská kancelář doplnila, že kromě toho Zeman podepsal i Dohodu mezi EU a jejími členskými státy a Státem Katar o letecké dopravě a Dohodu mezi EU a jejími členskými státy a Ukrajinou o společném leteckém prostoru.

Mobilizace Ruska a pomoc Ukrajině

Ve středu v dopoledních hodinách vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin ve své zemi částečnou mobilizaci. Podle zahraničních politiků se jedná o důkaz, že mu plány nevychází. Stejně to vidí i Zeman, který ale doplnil, že je třeba Ukrajinu i nadále vojensky podporovat.

„Ruská mobilizace je zřejmě důsledkem ukrajinských vojenských úspěchů z poslední doby. Adekvátní reakcí by bylo zvýšení pomoci Ukrajině, ale to nejenom ve vojenské oblasti,“ řekl podle mluvčího Hradu prezident. Jeho slova doplnil i premiér Petr Fiala.

„Jednota Evropy, která v minulosti nebyla samozřejmá, je naší velkou zbraní, a myslím, že Vladimír Putin byl překvapen tím, jak jednoznačně se evropské státy vyjádřily na podporu Ukrajiny, jak jsme jednomyslně přijímali sankce vůči Rusku. To jsou kroky, ve kterých je potřeba pokračovat. Znamená to další podporu Ukrajiny,“ napsal na svém twitteru.

Černochová se nepotkala s úspěchem

V návaznosti na prohlášení prezidenta sdílela příspěvek na svém twitteru i ministryně obrany Jana Černochová. „Opravdu MOC všechny prosím, nechme stranou zlé komentáře, teď jde o hodně.  Jako ministryně obrany ČR jsem ráda, že prezident stojí od prvního dne války na stejné straně jako já. A že můžu s dobrým pocitem Vrchnímu veliteli ozbrojených sil sdělit, že ráda provedu!“ uvedla.

Jenomže její slova se nesetkala s úspěchem, v některých komentářích totiž lidé připomínají, že Zeman před válkou vedl spíše proruskou politiku. „Nezlobte se, celou dobu stál na straně Ruska, takže tohle prohlášení opravdu neberu vážně. Nikdy se dle toho nechoval,“ napsala sledující.

„Nesmí se zapomínat na úlohu Zemana před jarem 2022, kdy stál neochvějně na ruské, ale i čínské straně. Kdy naši, vždy prozápadní (a to už od Přemysla Otakara I, minimálně) zemi neskutečně ve světě dehonestoval a i jeho reakce na Vrbětice byla špatná,“ dodal další.

Zdroj: Pražský hrad, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články