Přihlášku k prezidenstkým volbám už podalo 11 uchazečů. Potřebný počet podpisů má už i Karel Diviš

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
prazsky hrad
Zdroj: Profimedia

V minulých dnech podali přihlášku k prezidentské volbě například Pavel Fischer nebo Danuše Nerudová. Teď hlásí dostatek podpisů i další kandidát, kterým je Karel Diviš. Dohromady podle iRozhlasu přihlášku na vnitru podalo oficiálně už 11 uchazečů.

„Skvělá zpráva – máme to. Získal jsem potřebný počet podpisů pro kandidaturu na prezidenta ČR,“ pochlubil se Diviš na své sociální síti. Kolik přesně podpisů sesbíral, ale neřekl. Oznámil jen, že v pátek uspořádá tiskovou konferenci, kde budou novináři a veřejnost seznámeni s další fází jeho prezidentské kampaně.

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se rozhodl jít na kandidaturu přes podpisy senátorů. Na setkání s novináři ve čtvrtek poznamenal, že má k dispozici asi 40 000 podpisů občanů, k přihlášce by jich ale potřeboval 50 000, informují Novinky.

Pavel vyzval Babiše do duelu

Podpisy senátorů sbíral i Andrej Babiš, který svou kandidaturu na prezidenta oznámil 30. října. K tomu, aby mohl kandidovat, mu jich stačí 20, jeho ale podpořilo celkem 56 politiků. Na jeho přihlášku do prezidentských voleb reagoval například i Petr Pavel, který podpisy sesbíral už před časem. Na ministerstvo je však plánuje odevzdat až příští týden.

Petr Pavel patří k favoritům prezidentských voleb. Babišova kandidatura se mu nelíbí, proto ho vyzval na duel s tím, že lidé mají rozhodnout, kdo z nich má více zkušeností.

„Já už musel řešit mnoho krizí. Pojďme dát lidem šanci naše zkušenosti porovnat,“ uvedl ve videu na svém twitteru. „Viděl jsem Váš slogan ‚krizový manažer‘. Právě chaos a nejistota, které byly výsledkem vašeho řízení covidové krize, mě motivovaly znovu nabídnout svoji službu,“ řekl.

Nemá šanci

Babiš podle průzkumů nemá v prezidentských volbách velké šance. Agentury zato dávají naděje právě generálu Pavlovi a také Danuši Nerudové, která se podle dosavadních předpokladů velmi pravděpodobně dostane do druhého kola voleb.

Ta o tom, že nasbírala 100 000 podpisů a více než 80 000 jich odevzdala spolu s přihláškou, informovala před několika dny. „Hotovo! Nasbíráno přes 100 000. Odevzdáno 82 628. Děkuji všem!“ napsala na twitteru. Své přihlášky musí uchazeči odevzdat do 8. listopadu.

Mezi přihlášené, kteří už se doposud registrovali, patří dále Jaroslav Bašta, Vladimír Boštík, Tomáš Březina, Pavel Fischer, Jiří Kotáb, Denisa Rohanová a Alena Vitásková.

Zdroj: Novinky, iRozhlas, Facebook, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články