Připomínání operace Anthropoid pokračuje. Ke kryptě poprvé v historii přišel i německý velvyslanec

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Anthropoid
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Už téměř měsíc probíhají vzpomínkové akce napříč celou republikou a připomínají operaci Anthropoid. Jedna z nich se uskutečnila i v sobotu v Praze. V centru dění byl především chrám svatého Cyrila a Metoděje, kde padlo několik československých výsadkářů.

Operace s krycím názvem Anthropoid, jejímž cílem bylo odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se zapsala do dějin nejen České republiky, ale také Evropy.

Česko vzpomíná na výsadkáře

Každoročně tak dochází ke vzpomínkovým akcím, které jsou letos ještě podtrženy tím, že se jedná o kulaté výročí. Vzpomínkové akce tak budou probíhat téměř dva měsíce, a to po celé republice.

V sobotu se jedna taková konala také v Praze. Pietní ceremoniál měl připomenout památku sedmi československých parašutistů, kteří podlehli v chrámu sv. Cyrila a Metoděje několikanásobné německé přesile.

Parašutisté se nesli nad Prahou

Armáda České republiky si na tuto příležitost připravila velmi zajímavý prvek, a to seskok tří parašutistů. Ti vyskočili z vrtulníku a dopadli do Zítkových sadů, tedy nedaleko bojů, které tam před 80 lety vedli jejich předchůdci. S sebou měli muži tři vlajky, a to českou, slovenskou a britskou.

Poté program pokračoval přímo v pravoslavném chrámu, kde se konala bohoslužba právě za zemřelé vojáky. Podle tiskové zprávy Vojenského historického ústavu Praha se pietního aktu zúčastnila celá řada politických osobností.

Dorazili tak například ministryně obrany Jana Černochová a její slovenský protějšek Jaroslav Naď, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová-Adamová, předseda vlády České republiky Petr Fiala či ministr kultury Martin Baxa.

Poprvé dorazil i německý zástupce

Poprvé v historii těchto vzpomínkových událostí se jich mohl také zúčastnit německý velvyslanec Andreas Künne, který ke kryptě položil věnec se stuhou v německých barvách.

„Dělat to, co je správné – i když to může znamenat tu nejvyšší oběť. Výsadkáři, kteří provedli úspěšný útok na Heydricha, takovou odvahu měli. Jejich čin byl v roce 1942 světlem v temnotě nacistické diktatury,“ napsal poté na svůj twitterový účet.

Na pietním aktu promluvil také český premiér. Ten vyzdvihl především obrovskou odvahu českých parašutistů. Podle jeho slov, které citoval server iDNES, patří právě tento čin mezi ty historické události, na které můžeme být jako národ opravdu hrdí.

Zdroj: Vojenský historický ústav Praha, Česká televize, Twitter, iDNES

Autor: Markéta Mladá



Související články