Připomněli jsme si oběti holokaustu. Zavzpomínal Zeman i Čaputová

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zeman Miloš
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Ve čtvrtek 27. ledna si celý svět připomněl výročí, kdy byl osvobozen nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi. Letos tomu je už 77 let. Mezinárodní den obětí holokaustu připomněla řada politiků, a to včetně českého prezidenta Miloše Zemana či slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Mezinárodní den obětí holokaustů byl stanoven na 27. ledna na půdě OSN v roce 2005. Právě tohoto dne došlo k osvobození koncentračního tábora v Osvětimi sovětskou armádou. Letos od této události uplynulo právě sedmasedmdesát let.

Vzpomínalo se na sociálních sítích

Tradičně se k výročí vyjadřovali politici po celém světě. Přirozeně zavzpomínali na více než šest milionů obětí nacistického režimu a varovali před možností, že by se historie mohla opakovat. Mnoho z nich vyvěsilo vyjádření na své sociální sítě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Jednou z nich byla i prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová. Ta si na svůj Instagram vložila fotografii, na které je zachycena s cedulí v ruce. Na té je na černém podkladu bílý hashtag WeRemember, což může být přeloženo jako „Vzpomínáme“.

Prezidentka Čaputová zavzpomínala na všechny

Slovenská politička zavzpomínala na všechny oběti druhé světové války. „Strůjci holokaustu pronásledovali, zbavili lidské důstojnosti, mučili a zavraždili milióny Židů, Rusů, Poláků, Romů, Srbů, gayů, lidí se zdravotním postižením a dalších,“ píše v popisku.

Prezidentka Slovenska se pak také zamyslela nad tím, zda se lidstvo dokázalo dostatečně poučit. A stejně jako mnozí ostatní varovala před tím, aby se strašlivá historie neopakovala. Proto je podle ní nutné si tento den pravidelně připomínat.

Svíčku zapálil i Miloš Zeman

K uctění výročí došlo i od prezidenta Miloše Zemana. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček vložil na svůj Twitter fotografii hlavy státu, jak zapaluje svíčku, která má na sobě znak Evropské židovské asociace. Stejně to udělal i prezident Řecka, Bulharska či Irska.

Mluvčí naší hlavy státu ke snímku přidal text: 27. 1. 2022 – Mezinárodní den památky obětí holokaustu a Nikdy nesmíme zapomenout!

Loni se Zeman dle České televize zúčastnil česko-izraelského online setkání, kde mimo jiné uvedl, že holokaust považuje za největší zločin lidských dějin. „Musíme pátrat po zdrojích a faktorech holokaustu a myslím, že hlavním faktorem je prostá závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase,“ uvedl tehdy prezident.

Zdroj: ČT24, InstagramTwitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články