Příroda může slavit. Vláda zrušila projekt Zemanova vodního kanálu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Profimedia

Vláda na středečním jednání zrušila územní rezervy pro vodní koridor Dunaj–Odra–Labe. Projekt, který prosazoval prezident Miloš Zeman, je tak prakticky u konce. Ke zrušení projektu se vládní koalice navíc zavázala ve svém programovém prohlášení.

„Projekt není ekonomicky smysluplný a představuje obrovské riziko pro krajinu a její ekosystémy. Bylo by to ohromné plýtvání veřejnými prostředky i naším přírodním bohatstvím,“ uvedl na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Myšlenky propojení Dunaje s povodím Severního moře se datují už do středověku a spojováno s nimi je i jméno Karla IV., připomíná iDNES. V polovině 17. století pak existovaly plány na využití řeky Moravy a její propojení s Odrou. Dlouhé roky ale vše zůstávalo jen ve fázích úvah.

Miloš Zeman byl podle svých vlastních slov kdysi odpůrcem kanálu. Po roce 2009 po vypuknutí hospodářské krize ale změnil názor. Viděl totiž v budování kanálu mimo jiné příležitost k vytvoření desítek tisíc pracovních míst, píše server Ekolist.

586 miliard korun

Podle studie proveditelnosti zpracované předchozím kabinetem Andreje Babiše měl projekt vyjít téměř na 586 miliard korun, uvádí Seznam Zprávy. Podle zastánců by dokončení projektu mohlo přinést ekonomické možnosti a pomoci skomírající lodní dopravě v Česku.

Podle ekologů je ale negativ daleko více než pozitiv. „Kanál DOL díky nám skončil v propadlišti dějin. Dnes jsme na vládě udělali další krok, zrušili jsme územní rezervu, která pro možnou stavbu kanálu blokovala území. Obce a města na trase se tak mohou rozvíjet. K naplnění našich dopravních priorit použijeme lepší nástroje,“ uvedl k situaci na twitteru ministr dopravy Martin Kupka.

Přírodo, máš co slavit

Kromě reakcí politiků se na sociálních sítích objevilo také mnoho slov občanů, kteří jsou za zrušení projektu rádi. „Přírodo, máš co slavit,“ píše například na facebooku uživatelka Monika.

„Nic lepšího se nemohlo stát. Příroda bude krásná a nikdo se v ní nebude hrabat kvůli Zemanovi a jeho přání. Hurá,“ dodává paní Olga. Informace o tom, kolik měl kanál stát peněz, ovšem některé občany donutila také rýpnout si do vlády. „Hlavně že jsou peníze na Ukrajinu, co?“ napsala paní Jitka.

„Chtělo by to nezávislou studii a pak se rozhodnout, ne to rušit ze msty Zemanovi,“ myslí si dále pan Jiří v komentářích serveru iDNES. S jeho názorem ale nesouhlasí jiní uživatelé, podle kterých je jasně prokázáno, že kanál by ČR více ublížil, než pomohl.

Zdroj: Ekolist, Seznam Zprávy, Twitter, Facebook, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články