Středoškoláci a žáci ZŠ si uvědomují manipulativnost sociálních sítí. Přesto jsou pro ně hlavním zdrojem informací

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Lide na telefonu
Zdroj: Shutterstock

Společnost Člověk v tísni zveřejnila výsledky průzkumů prováděných na žácích středních škol a 8. a 9. tříd základních škol. Z těch jasně vyplývá, že důvěra mladých lidí v média výrazně klesá. Pro většinu z nich jsou hlavním zdrojem informací sociální sítě, které ale zároveň podle jejich názoru mohou s názory jednotlivých osob výrazně manipulovat.

„Přes 60 % dotazovaných sdílí názor, že médiím záleží více na finančním zisku než na kvalitě. Polovina středoškoláků se navíc domnívá, že velká média záměrně zkreslují nebo zamlčují důležité informace,“ uvádí Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

Uvědomují si manipulativnost sociálních sítí

Zhruba tři čtvrtiny dotazovaných studentů zodpověděly, že si uvědomují silné manipulativní schopnosti sociálních sítí. Zároveň mezi středoškoláky vzrostlo ve srovnání s rokem 2018 vnímání ohrožení demokracie nepravdivými zprávami na internetu.

Výsledky průzkumu ukazují, že podle 54 % žáků by se nepravdivé zprávy na internetu měly mazat, 27 % osob si pak myslí, že by stačilo je správně označit. Ačkoli jsou studenti k sociálním médiím poměrně kritičtí, stále jsou pro ně sítě hlavním zdrojem informací.

Výsledky Strachotu překvapily

Karel Strachota v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že ho výsledky průzkumů překvapily. „Jejich mediální gramotnost je poměrně vyspělá, ovšem v porovnání s výsledky z roku 2018 došlo k jistému zhoršení,“ uvedl. „To, že jsou pro ně sociální sítě nebezpečné, ale zároveň hlavním zdrojem informací, v sobě ale nese určitý rozpor.“

Dodal, že by se mladých lidí velmi rád zastal. „Často jim vyčítáme, že tráví hodiny a hodiny jen na internetu a sociálních sítích. Přitom jde ale o svět, který pro ně přichystali lidé starší. Není to jejich vina, jsou spíše oběti dnešní doby,“ řekl v rozhovoru.

Jak by dotazovaní volili?

Jedním z trendů, který se od prvních studentských voleb ukazuje, je vzrůstající popularita Pirátské strany. Naopak taková ČSSD u studentů rok od roku na popularitě klesá. Co se týče nedávných studentských voleb, v nichž studenti rozhodovali o prezidentovi, výsledky se velmi liší podle typu školy, ale také regionu, připomíná Strachota.

V prvním kole voleb dostal například Andrej Babiš na gymnáziích pouze 5 %, v Praze dokonce ještě o procento a půl méně. Na učilištích ale Babiš získal 30 % hlasů, a na Ústecku dokonce 50 %.

Zatímco manipulativnost sociálních sítí si žáci uvědomují a soukromým médiím také příliš nedůvěřují, nejvíce věří médiím veřejnoprávním. České televizi věří 77 % středoškoláků, 79 % studentů základních škol a Českému rozhlasu 60 % středoškoláků a 64 % studentů základních škol, uvádí Člověk v tísni.

Zdroj: Člověk v tísni, Přehledně24, Český rozhlas, Jeden svět na školách

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články