Ve studentských volbách Pavel drtivě Babiše převálcoval. Získal přes 85 % hlasů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr pavel
Zdroj: Profimedia

Kdyby volba prezidenta závisela jen na hlasech středoškoláků, stal by se jím Petr Pavel. Pro generála hlasovalo ve druhém kole studentských voleb 85,72 % osob. Vyplývá to z výsledků zveřejněných na webu vzdělávacího programu Jeden svět na školách.

V prvním kole skutečných prezidentských voleb zvítězil Petr Pavel nad Andrejem Babišem o necelé půl procento. Babiš skončil s výsledkem 34,99 % hlasů, Pavel získal 35,40 % hlasů. To je oba posunulo do druhého kola. Třetí favoritka voleb Danuše Nerudová se jim překvapivě vzdálila více, než mnozí čekali. Získala jen 13,92 % hlasů.

Přitom právě ona byla před prvním kolem prezidentských voleb podle průzkumů v jednu chvíli dokonce i na prvním místě. Ve studentských volbách navíc zvítězila s takovou převahou, že by nebylo zapotřebí ani druhého kola voleb.

Mezi hlasy 76 136 studentů se jí podařilo nasbírat podporu 54,1 %. Na svém facebooku pak k výsledkům sama Nerudová uvedla, že mladí se o politiku očividně zajímají a že je ráda za jejich podporu. Bohužel pro ni ale ve druhém kole spadla hluboko pod Pavla s Babišem.

Rekordní zájem škol o hlasování

Druhé kolo hlasování studentů, ve kterém zvítězil nad Babišem Pavel opravdu výrazně, proběhlo ve středu a ve čtvrtek. Podle Karla Strachoty, ředitele JSNS, byl zájem škol za celou dobu existence hlasování rekordní.

„Vítězství Petra Pavla ve druhém kole studentských prezidentských voleb je drtivé, studentské hlasování znovu ukázalo, že Andrej Babiš se přízni nejmladší generace netěší,“ uvedl pro Novinky.

Nejlepšího výsledku dosáhl Pavel v Libereckém kraji, kde získal 92 %. V Jihočeském kraji pak nasbíral 89,9 %. Babiš oproti tomu jen ve dvou krajích přesáhl hranici 20 %, a to ve Zlínském s 21,5 % a v Ústeckém s 20,9 %.

Studenti Babiše nechtějí

Podle iDNES rozhodl neúspěch Danuše Nerudové, jejíž voliči nyní přecházejí na stranu Petra Pavla. Potvrzují to i samotní studenti. „V prvním kole jsem volil Danuši Nerudovou. Bohužel to nakonec pro ni nedopadlo dobře, takže mi teď nezbývá než hodit hlas Petru Pavlovi. Babiše na Hradě nechci,“ říká pro Přehledně24 jeden z osmnáctiletých voličů.

„Já v prvním kole hodil svůj hlas Hilšerovi. Petr Pavel za mě sice není ideální kandidát, rozhodně mu ale hlas dám. Už jen kvůli tomu, aby za prezidenta nakonec nebyl Babiš,“ doplňuje jeho slova další student.

Zdroj: Jeden svět na školách, Přehledně24, Facebook, Novinky, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články