Profesor Pirk kritizuje vládu i respirátory. Nikdo je podle něj neumí nosit!

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Pirk Jan
Zdroj: Profimedia

Další vlna koronaviru pevně svírá Českou republiku. Vláda přináší další a další opatření a lidé už jsou z toho unavení. Profesor Jan Pirk v pořadu CNN Prima News 360° upozornil, že ani jedno z těch nestarších opatření neumí lidé správně dodržovat, a to nošení respirátoru.

Kardiochirurg Jan Pirk je známý svým skeptickým postojem k mnoha opatřením, které zavádí vláda ve snaze snížit počet pacientů s Covid-19 v nemocnicích.

Zastánce promořování

Dokonce patřil i mezi 12 lékařských odborníků, kteří na jaře podepsali prohlášení, ve kterém bylo uvedeno, že nesouhlasí s tehdejšími kroky vlády. Jednalo se především o plošné testování a zavírání škol.

Podle jeho názoru by bylo lepší, kdyby se lidé spíše promořili. „Obecně jsem příznivec vakcín, vymýtily pravé neštovice. Nejlepší imunitu ale mají ti, kteří to prodělali. S tím se vakcína nemůže měřit,“ vysvětlil pro pořad 360°.

Vláda by neměla strašit

Několikrát se vyjádřil, že vláda svými plošnými opatřeními spíše děsí lidi, než aby situaci uklidňovala. Nechápe například, proč vláda zakázala venkovní vánoční trhy. Podle něj by měla raději přistoupit k testování i očkovaných lidí, kteří měli rizikový kontakt s pozitivním jedincem.

V pořadu televize CNN Prima News také uvedl, že není zastáncem povinného očkování určité skupiny obyvatel. Důležitější je biologický věk než kalendářní,“ vysvětlil.

Respirátory — nikdo je neumí nosit

Nyní si vzal na „paškál“ respirátory a jejich používání. Podle něj si nikdo z lidí pořádně nepřečetl návod, který respirátorům náleží. Většina populace ho tak zřejmě nosí špatným způsobem.

„Chytneme ho za gumičky, dáme je za uši a pozor, poté je vzadu spojíme sponkou, která je k tomu přiložená. Čtu to v návodu, který oficiálně fasujeme. Další zajímavá věc je, že ho nemáte používat, pokud máte vousy,“ uvedl lékař věci, o kterých nemá většina lidí ani tušení.

Návod, jak respirátor správně používat, si mohou lidé najít například i na stránkách ministerstva zdravotnictví. Ale vyhledá si je tam naprosté minimum lidí. Často si tak ani neuvědomují, že respirátory mají omezenou životnost, a že je při jejich nošení důležité, aby nenavlhly. Jinak musí být okamžitě vyměněny.

Zdroj: CNN Prima News, Seznamzpravy.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články