Nový Zéland chce být zemí bez tabáku. Zavádí velká omezení

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Kouření
Zdroj: Profimedia

K zajímavému a celkem brutálnímu protikuřáckému opatření chce přistoupit Nový Zéland. Chce zakázat prodej cigaret dětem mladším 14 let, a to doživotně. To znamená, že dnešní čtrnáctiletí a mladší si nebudou moci nikdy legálně koupit cigarety. Podporovatelé tleskají, odpůrci upozorňují na vznik černého trhu.

Nový Zéland patří mezi ty země, které se snaží kuřákům dlouhodobě znepříjemnit život. Od roku 2011 se cena tabáku ze zákona každý rok zvyšuje o 10 procent. Nyní tam krabička cigaret značky Marlboro stojí neuvěřitelných 33 novozélandských dolarů, tedy asi 500 českých korun.

Většina prodejních míst zavře

Dále zde platí „klasická“ opatření, jako zákaz kouření mimo vyhrazená místa. Zakázána je rovněž reklama v televizi, v rádiu i v novinách. Cigarety nesmí být vystaveny ve výlohách a jejich nákup je omezen minimální věkovou hranicí osmnáct let.

Novým opatřením je značné zredukování míst, kde se dají cigarety a tabák legálně koupit. Toto zboží má zmizet ze supermarketů i malých krámků. Zatímco dříve bylo k sehnání na zhruba 8 000 místech, do budoucna se počítá s pouhými pěti stovkami míst.

Vládě, potažmo ministerstvu zdravotnictví, se nelíbí, že denně zemře průměrně 14 obyvatel Nového Zélandu na onemocnění spojené s kouřením cigaret.

Zákaz kouření na doživotí

V opatření se ale rozhodlo zajít ještě dále. Podle Novozélandské lékařské asociace až 80 procent kuřáků ve výzkumech uvádí, že by si přáli s kouřením nikdy nezačít.

A právě tohle se lidem vláda rozhodla splnit. „Chceme zajistit, aby mladí lidé nikdy nezačali kouřit,“ řekla ministryně zdravotnictví Ayesha Verrall pro server BBC.com.

Lidé narození před rokem 2008 si nikdy ve svém životě nebudou moci na území Nového Zélandu legálně koupit cigarety. Zároveň stát reguluje množství nikotinu v tabákových výrobcích. Neustále se snižuje.

Země má ambiciózní plán. Do roku 2025 má za cíl udržet počet aktivních kuřáků na hranici pěti procent z celkového počtu novozélandských obyvatel.

Bojí se černého trhu

Problémem je ovšem komunita domorodých obyvatel — Maorů. V této komunitě kouří až 30 procent lidí. Zatímco u ostatních Novozélanďanů je to 13 procent.

Část veřejnosti i politiků je ale proti. Upozorňují na to, že už během zvyšování cen cigaret se v zemi rozmohl černý trh s tabákem. Předpokládají, že budoucí restrikce situaci ještě zhorší. Tvůrci zákona kontrují tím, že s rizikem počítají. Mají v plánu zapojit více policisty a celní správu.

Zdroj: Bbc.com, Dailymail.co.uk, Smokefreeworld.org

Autor: Markéta MladáSouvisející články