Pylová situace v Česku je mimořádná. Mohou za to vysoké teploty a nulové srážky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pyl alergie
Zdroj: Shutterstock

V letošním roce má Česká republika obrovský problém s pylem. Ten je prakticky všude a starosti dělá především alergikům, ale také řidičům i ostatním lidem, kteří se s ním denně musejí potýkat. Podle informací na facebooku Českého hydrometeorologického ústavu je míra ohrožení pylem v současné chvíli vysoká, nebo dokonce mimořádná.

Nejvíce se na situaci podepisuje bříza, podle přírodovědců ale výrazně poprašek pylu téměř na všem způsobují také duby a buky, a ve velké míře se přidávají i jehličnany. Meteorologové objasňují, že za celou situaci může především vysoký nárůst teplot.

„Díky vysokým teplotám vzduchu rozkvetly další alergeny. Nyní kromě břízy, která postupně odkvétá, kvetou také duby, buky, smrky, borovice, řepka, bez hroznatý a javor klen,“ píše ČHMÚ na sociálních sítích. „Na vině je výrazné oteplení, kvetení velkého množství druhů i jedinců současně a nedostatek srážek – pyl se proto nevymývá z ovzduší.“

Návrat situace z roku 2019

„Rozkvetlo velké množství rostlin a stromů ve stejném časovém okamžiku,“ uvedla Lenka Hájková z Oddělení biometeorologických aplikací ČHMÚ. Dodává, že na vině je teplo a především minimum deštivého počasí. „Srážky totiž vymyjí pyl z ovzduší,“ vysvětluje odbornice.

Podle iDNES Hájková říká, že je letošní situace srovnatelná s rokem 2019. Tehdy se na obrovském množství pylu v ovzduší podepsalo především předcházející sucho z roku 2018. „Pylová kalamita se projevila v roce 2018, kdy jsme zaznamenali zkrácení intervalů mezi kvetením jednotlivých pylových alergenů. V jeden okamžik kvetlo více alergenních druhů a počasí bylo v té době beze srážek,“ objasnila.

Velké problémy s pylem mají především alergici. A to poznávají i lékaři, kteří doporučují nepodceňovat situaci. „Pacienti, kteří se někde léčí, by měli užívat své sezonní léky a dodržovat režimová opatření. To je základ úspěchu,“ sdělila iDNES alergoložka Dagmar Pohlová z polikliniky Budějovická.

Narušení dennodenního fungování

Pro alergiky je pyl zlem, letos si ho ale všímají i lidé, kteří s ním obvykle problém nemají. „Každý den to utírám a každý den je tam prach. O to nejde, ale tady sedí i děcka. A když přijdou, tak to potom dýchají, tak to raději poutírám,“ svěřila se pro TV Nova paní Božena.

„Před pár dny jsem situaci řešila s rodinou a jejich problémům jsem se smála. Pak jsem ale jeden den pověsila na balon prádlo. Druhý den jsem ho mohla prát znovu, protože bylo úplně žluté a plné pylu,“ postěžovala si webu Přehledně24 studentka Sára.

Také dodává, že spousta lidí kolem ní má problémy s kýcháním. „Většina mých přátel neřekne v kuse tři věty, aniž by nemuseli vytáhnout kapesník. Jsem vděčná, že já tyto problémy nemám, začínám ale jasně vnímat komplikovanost celé situace,“ dodává.

Zdroj: TV Nova, iDNES, Deník N, Facebook 

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články