Děsivá vedra sužují Indii a Pákistán. Trpí lidé i úroda, hrozí extrémní požáry

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Indie Vedro
Zdroj: Photo Delhi / Shutterstock

Obrovské vlny veder sužují už od dubna Indii a Pákistán. Denní teploty tam šplhají až k 50 stupňům Celsia. Vysoké teploty ovlivňují veškeré aspekty tamního života, lidé nemohou spát, ani pracovat, dochází k výpadkům proudu a ohrožena je také úroda.

Vlny veder se v Indii objevují každoročně a nikoho obvykle jejich příchod tolik nepřekvapí. Letos je to ovšem jiné. Vedra přišla o měsíc dřív, než je běžné. Monzuny, které obvykle přicházejí ve stejný čas, ale letos ještě nedorazily. Nedochází tak k obvyklému ochlazování.

Meteorologové očekávají, že teploty na severozápadě území budou šplhat až k 50 °C ve stínu, uvádí na svém facebookovém profilu Český hydrometeorologický ústav.

Vedro i sucho

Podle informací zpravodajského webu iRozhlas bylo ve čtvrtek v Dillí naměřeno 43,5 stupňů Celsia, což by měla být nejvyšší teplota za posledních dvanáct let.

Nejen duben byl v těchto končinách neobvyklý. Podle meteorologů byl už březen nadprůměrně teplý a k tomu také panovalo v této oblasti neobvyklé sucho.

Nedaří se obilí ani ovoci

To také přirozeně negativně ovlivnilo tamní hospodářství. Podle deníku The Guardian se v nejvíce zasažených oblastech snížila úroda pšenice až o polovinu. Problémy nastaly také při pěstování ovoce, to umírá suchem ještě daleko dřív, než stihne pořádně vyrůst.

Vysoké je rovněž riziko lesních požárů, které už se začínají v Indii objevovat. Proti vyprahlé půdě nemají tamní hasiči téměř žádnou šanci.

Velká vedra samozřejmě negativně ovlivňují i život tamních obyvatel. Ti mají problém s vodou, špatně se jim jí i pracuje. „Po desáté hodině dopoledne už není možné pracovat. Po desáté hodině se vracím domů a pokračuji potom až večer, když horko trochu opadne,“ vysvětlil podle ČT24 webu Quartz řidič rikši.

Vše komplikují výpadky proudu

Do toho má Indie i Pákistán problém s nedostatkem elektřiny, který se velkými vedry ještě prohloubil. Výpadky dosahují délky několika hodin. Lidé si tak nemohou pustit klimatizaci ani větrák, mimo provoz jsou lednice a mrazáky.

Klima v Indii pozorují odborníci už delší domu a jejich verdikt je jasný — vlny velkých veder přicházejí častěji a trvají déle, než tomu bylo v minulosti. Ovlivňovat to zřejmě může jak globální oteplování, tak změny v tamní infrastruktuře.

„Máte-li více betonových silnic a budov, horko se hromadí uvnitř a nemůže stoupat k povrchu. Tím se vzduch dále otepluje,“ řekl podle iRozhlasu klimatolog Šivánanda Pai. Podle většiny odborníků je tato situace zdviženým prstem, který by měl donutit indickou vládu, aby se více zajímala o změny klimatu.

Zdroj: ČT24, iRozhlas, The Guardian, Facebook Český hydrometeorologický ústav

Auto: Markéta MladáSouvisející články