Restaurace umožní lidem vstup na toaletu zdarma, na oplátku nemusí platit za předzahrádky. Plán Čižinského už v jiných městech funguje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jan Cizinsky
Zdroj: Michal Protivansky/CNC / CNC / Profimedia

Už loni v květnu Jan Čižinský za Prahu Sobě vyvolal velký rozruch svým návrhem umožnit lidem navštívit v Praze toalety v restauracích a hospodách zcela zdarma. Nyní byl jeho návrh za jistých podmínek schválen. V některých městech si už dokonce v centru zdarma na toaletu zajdete.

Například město Liberec se rozhodlo, že nebude od restaurací vybírat poplatky za předzahrádky. Na oplátku ale po podnicích chce, aby otevřely záchody veřejnosti, informoval už loni server Liberecká drbna.

Podobně funguje také Plzeň, kde s nápadem přišlo město už v roce 2016. Už tehdy o novince informoval server iDNES. Čižinský by si přál, aby na podobném způsobu fungovala i Praha.

Provozovatelé si mohou vybrat

Podle serveru TV Nova byla novinka už v Praze schválena a provozovatelé restaurací si budou nově moci vybrat, jak se zařídí. Pokud umožní lidem vstup na toaletu zdarma, budou podniky ušetřeny od poplatků za předzahrádku, a to v závislosti na jejich velikosti a na umístění.

„Doufám, že to bude fungovat. V Praze 3, 6 a 7 to už funguje. Teď vlastně s novou sezonou nastane velká vlna,“ myslí si Čižinský. Podle reakcí na sociální síti se zdá, že se nápad ujal a lidem se líbí.

„Děkujeme, je to win-win-win situace,“ myslí si na facebooku paní Katka. „Díky moc, já mám radost, a určitě i všechny jiné ženy,“ připsala pak uživatelka Helena.

Záchody zdarma i v metru?

Právě na maminky s dětmi nebo na důchodce se původní plán Čižinského zaměřoval. Ženy potřebují přebalit dítě každou chvíli, na veřejnosti k tomu ale příliš příležitostí nebylo. Důchodci pak podle jeho slov často musí toaletu použít například i po cestě k lékaři.

„Naším cílem je, aby toalety zdarma byly ve všech vestibulech metra, podchodech či dalších objektech pod vlivem města,“ doplnil. Prozatím se mu podařilo novinku prosadit pro restaurace, jak bude jeho plán pokračovat dále, se uvidí teprve časem.

Zdroj: Přehledně24, Liberecká drbna, TV Nova, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články