Řidič měl po nehodě zapíchnuté dvě trubky v hrudníku. Bylo to jako ve válce, řekl záchranář

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
hasici zachrana
Zdroj: Karel Pešek / MAFRA / Profimedia

Nehoda se stala již na konci dubna. Auto spadlo do hlubokého příkopu poté, co jeho řidič usnul. V hrudníku mu ale skončily dvě železné trubky, které ho „zasunuly“ do sedačky.

U nehody byl Bronislav Dvořák, který působil také v Afghánistánu, kde jsou podobná zranění obvyklá. Sám ale řekl, že to, co viděl u tohoto řidiče, byla rarita. A také nikdo nedoufal, že to muž přežije.

Muž usnul a spadl do sedm metrů hluboké jámy

V levé části hrudníku mu skončily dvě trubky, takže se řidič nemohl hýbat. První byli na místě hasiči, následně dorazila sanitka. Server iDnes.cz zveřejnil přímo vyjádření od Dvořáka, který si myslel, že muž už je mrtvý.

Dvořák je již zkušeným zdravotníkem, v Afghánistánu absolvoval čtyři mise. Když poprvé viděl muže s tyčemi v těle, nevěřil, že to přežil. S pomocí nástrojů hasiči začali trubky odstřihovat.

Jaké bylo jejich překvapení, když po nějaké chvíli začal muž hýbat rukama. „Slezl jsem za ním dolů. Ošetřovat ho v té díře bylo ale nereálné. Pacient potřeboval intenzivní péči. Řekl jsem proto hasičům, ať ho co nejrychleji vynesou ven,“ popisuje Dvořák situaci.

Vytáhli ho pomocí nosítek a nastavovaných žebříků. Pro několik hasičů to byla těžká práce, podle odhadů měl muž asi 120 kilogramů a do rukou záchranářů se dostal po 15 minutách.

Řidič s posádkou sanitky dokonce komunikoval

Byl sice v kritickém stavu, ale při vědomí. Lékař řekl, že se všem omlouval za to, že mají kvůli němu práci a následně v nemocnici řekl, že v autě usnul.

Muž musel ihned na operační sál, protože nebylo jasné, jestli trubky nezasáhly důležité orgány. Ještě v sanitce tak bylo nutné udělat všechno proto, aby v nemocnici měli s pacientem co nejméně práce a operace byla provedena co nejrychleji.

„V tu chvíli vám nikdo neporadí, co máte dělat. Musíte sám zvolit postup. Jako ve válce – rychle pacientovi zajistit životní funkce a pryč. Nejprve jsme ho uspali, zaintubovali a napojili na řízené dýchaní.

Už podle hodnot tlaku krve a celkového vyšetření jsme se domnívali, že srdce ani hlavní tepna zasaženy nebyly,“ zhodnotil společnou práci záchranářů v sanitce.

Celý postup pochválil také ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Pavel Hrdlička: „Oceňuji vysoce profesionální zásah našich záchranářů u vážné a těžce přístupné dopravní nehody. Jejich perfektně a rychle odvedená práce vysoce zvýšila šance na přežití zraněného.“

„Do deseti minut po příjezdu sanitky jsme mohli pacienta operovat. Nebylo na co čekat,“ ocenil profesionální přístup kolegů také chirurg Jarmil Šafránek, který muže operoval. Již třetí den po operaci byl pacient přemístěn z JIP na normální pokoj. I tak ho čeká dlouhé léčení, to nejhorší má ale za sebou.

Autor: Raina Tomanová



Související články