Rok po tragické smrti Petra Kellnera vyšlo najevo, že nezemřel hned po pádu vrtulníku

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Petr Kellner
Zdroj: Profimedia

Je tomu více než rok, co při tragické nehodě vrtulníku zemřel český miliardář Petr Kellner. Zprávu o jeho úmrtí tehdy potvrdila mluvčí investiční skupiny PPF. V rámci žaloby, kterou nyní podává jediný přeživší David Horváth, se nyní objevují informace o tom, co se ten den opravdu stalo.

Petr Kellner zemřel společně s dalšími 4 lidmi, kteří ten den byli na palubě vrtulníku. Jednalo se o skupinu lyžařů a horských průvodců.

Zemřeli čtyři lidé, jeden člověk přežil

Ihned po tragédii vydal první zprávu o úmrtí Petra Kellnera deník The New York Times. Ten uvedl, že Petr Kellner a další osoby ve vrtulníku chtěli lyžovat mimo sjezdovky, a proto letěli vrtulníkem. Jedná se o tzv. heliskiing, kdy jsou osoby vysazeny na lyžích na vrcholku hory a poté sjíždějí dolů, kde je helikoptéra opět vyzvedne.

K nehodě došlo v oblasti ledovce Knik jihovýchodně od městečka Palmer. Nehodu následně potvrdila mluvčí skupiny PPF a požádala o respektování soukromí.

Dalšími osobami ve vrtulníku byli trenér freestyle snowboardingu Benjamin Larochaix, muž z Colorada a 2 muži z Aljašky. Zmíněný přeživší David Horváth byl fotografem Petra Kellnera a jeho dcery. Po nehodě byl ve vážném stavu převezen do nemocnice v Anchorage.

Nové skutečnosti o nehodě

David Horváth jako jediný přeživší podal žalobu na společnost Soloy Helicopters, která let zajišťovala, píše ČTK.

Vrtulník měl chvíli manévrovat nad hřebenem a poté se svézt cca 150 metrů po svahu. Zde pak zůstal ležet a čekal na záchranáře. Ti se však k nehodě dostali až za 6 hodin.

V žalobě se uvádí, že za důvod této prodlevy může právě společnost Soloy Helicopters. Jejich vrtulník je totiž o nehodě bezprostředně informoval, ale společnost vyčkávala více než dvě hodiny, než informovala záchrannou službu.

Horváthova právnička Tracey Knutsonová dále dle listu Anchorage Daily News uvádí, že její klient: „Byl uvězněný v pomačkané helikoptéře, která byla plná sněhu, leteckého paliva a krve.“

David Horváth byl poté hospitalizován v nemocnici se zlomenými žebry a vykloubenými koleny. Také utrpěl omrzliny, kvůli kterým mu musely být amputovány všechny prsty na levé ruce a některé i na pravé.

A právě v žalobě se objevuje, že kromě těchto zranění si Horváth odnesl z tragické nehody i psychické trauma, kdy viděl umírat dva své společníky. Těmi měli být Petr Kellner a horský vůdce Gregory Harms, jehož partnerka na společnost také podává žalobu. V ní mimo jiné uvádí, že pilot vrtulníku neměl dostatečné zkušenosti pro tento typ letů.

Společnost Soloy Helicopters se k probíhajícím soudním sporům odmítla vyjadřovat. Dle Horváthovy právničky se však snaží o mimosoudní vyrovnání.

Zdroj: iDNES, ČTK, The New York Times, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články