Roman Čechmánek vyvázl od soudu jen s podmínkou. Vinu ale stále popírá

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
roman cechmanek
Zdroj: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Bývalý hokejista Roman Čechmánek dostal od zlínského krajského soudu podmínku za podvod. Tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem uložil nepravomocně, škoda přitom přesáhla 7 milionů korun.

Čechmánek se zadlužil během svého podnikání. Podle žalobce si půjčoval peníze, přitom ale věděl, že je nebude moci splácet. Kromě toho si také objednával práce. Hokejista ale vinu popírá. Hrozilo mu přitom až 8 let ve vězení. Soud ho navíc zprostil obžaloby, podle které způsobil ještě další škodu ve výši 4 milionů korun.

Čechmánek se rozhodl rozsudek nekomentovat

Obhájce bývalého hokejisty Tomáš Štípek uvedl, že si nechávají lhůtu pro případné odvolání. Tu si nechal také zástupce Petr Matoušek, který Čechmánkovi navrhnul čtyřletý nepodmíněný trest. Krajský soud již několikrát Čechmánka zprostil z obžaloby z podvodu.

Podvodu se měl někdejší hokejista dopustit již v roce 2013. Jednalo se o stavbu minipivovaru ve Zlíně a také přestavbu bytového domu. Státní zástupce dodal, že Čechmánek uzavíral smlouvy i dohody s tím, že z toho získá nějaké peníze, ale finanční situace mu nedovolila plnit závazky.

Odebíral nejen služby, ale také stavební materiál nebo jiné vybavení, které se mu mělo hodit do restaurace či bytu. Na podnikání si pak Čechmánek měl půjčovat také od svých známých, ale jsou dokázané také úvěry u různých bank. Dluhy se vyšplhaly do desítek milionů korun.

Své závazky mohl splácet, finanční situace byla dobrá

Ze svého byznysu toho ale Čechmánek mnoho neviděl, protože rok po otevření minipivovar zavřel a přestavbu domu vůbec nedokončil. Koupil také bývalý domov důchodců v Prostějově, měl byty i ve Zlíně a nebál se investovat do projektu v Chorvatsku. Od roku 2013 byl navíc v insolvenci.

Již dříve Roman Čechmánek uvedl, že neměl žádné důvody kohokoli okrást a nepřemýšlel nad tím, že by se obohatil na někom jiném. Jeho majetek přitom převyšoval hodnotu jeho závazků. To znamená, že mohl dluhy, které si nadělal při podnikání, uhradit.

Potvrdil to soudní znalec, který má tento případ na starosti. Krajský soud ve Zlíně uvedl, že obžalovaný však od března roku 2013 neměl finanční prostředky na to, aby své závazky mohl uhradit. Stejný soud ale již třikrát rozhodl o zproštění viny, protože se neprokázalo, že by se Čechmánek chtěl obohacovat.

Zdroj: ČTK, iDNES, Česká televize

Autor: Raina TomanováSouvisející články