Ruplo Patrikovi Hartlovi v bedně? Toto video vám napoví

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
patrik hartl
Zdroj: Pavel Machan CNC / Machan, Kundrát, Pátek, Hykl / CNC / Profimedia

Patrik Hartl patří mezi známé české spisovatele. Ve čtvrtek 29. července se v premiéře představí film Prvok, Šampón, Tečka a Karel podle jeho románu. Jak probíhalo natáčení a má Hartl něco společného se svými postavami? A čím si tento muž krátí čas do premiéry? Odpovědi najdete v rozhovoru pro Blesk.cz a na jeho sociální síti.

Hartl v rozhovoru pro Blesk.cz prozradil, proč je ve filmu častá nahota a jak probíhají jeho poslední dny před premiérou. Podle svých slov je neustále v jednom kole a nezáleží na tom, jestli má volno, nebo zrovna píše. Je workoholik, a když se pustí do práce, klidně pracuje celou noc.

Hlavní hrdiny filmu dostihne krize středního věku

Román Patrika Hartla je mezi čtenáři oblíbený, takže není překvapený, že se natočil film. V rozhovoru prozradil, jestli na něj také padla krize středního věku stejně jako na hrdiny filmu, kteří se s ní chtějí vypořádat po svém.

„Dohnala, ale z jiného důvodu. Natáčel jsem tehdy televizní seriál, který bych si k režii za normálních okolností nikdy nevybral. Ale musel jsem živit rodinu a splácet hypotéku. No a pak jsem začal cítit, že chci svobodně tvořit,“ prozrazuje.

„A vlastně jsem se díky tomu pustil do psaní knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Opustil jsem tu svou pohodlnou jistotu, vzdal se dobře placené práce, napsal jsem i druhou, třetí, čtvrtou knihu – teď mimochodem píšu pátou – a jsem šťastný a nezávislý,“ tvrdí český spisovatel. O práci tedy rozhodně nemá nouzi.

Přiznal, že čekal na nabídku produkce, aby se mohlo začít natáčet. Chtěl, aby vznikl výjimečný film, nechtěl ho natočit jen proto, aby byl natočený. V mnoha případech je knižní vydání lepší než filmové, sám Hartl ale nedokáže posoudit, jestli to tak bude i v případě jeho knihy/filmu.

„Vybral jsem z knihy ty nejlepší věci a taky jsem celkově zásadně změnil konec. Jsem dojímavý typ, romantik. Takže jsem se snažil, aby i film byl dojemný,“ vypráví Hartl. Film je možná více zaměřený na mužské diváky, ale věří, že si cestu do kina najdou také ženy.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Patrik Hartl (@patrik.hartl)

Hartl si sám sebe při psaní představuje jako ženu

Jeho romány jsou spíše ženského charakteru, on sám se přiznal, že si sám sebe představuje jako ženu, když píše. Rád se mezi ženami pohybuje. Proto si myslí, že film bude bavit i je, protože poznají, jak muži vnímají tenhle svět a že nejsou idioti. Ve filmu se mimo jiné objeví také nahota.

Tu vysvětluje následovně: „Aby chlap mohl začít uvažovat jinak, potřebuje restart. A debilita takového gesta, jako je veřejné svléknutí, může osvobodit. Proto se taky ve filmu jako první svlékne Karel – ten nejracionálnější z ústřední čtveřice. Chce to zkusit z druhého konce.“

Hartl se ztotožňuje právě s postavou Karla, i když každý hlavní hrdina má v sobě něco ze samotného spisovatele. S Karlem mají společnou například pohlcení prací, kdy zapomínají na lidi, které mají kolem sebe. Nevědí, co si počít se vztahy, jež se pomalu rozpadají.

Sám spisovatel Patrik Hartl je z celého dění kolem filmu nervózní a nemůže se dočkat, až vejde do kin. Volný čas před premiérou tak vyplňuje hraním na bicí nástroj, ukázku zveřejnil na svém Instagramu. Dočkal se hlavně pochvalných komentářů, sám si ale myslí, že to nestojí za řeč.

Zdroj: Blesk.cz, Instagram

Autor: Raina TomanováSouvisející články