Růžička zvolen do Senátu už v prvním kole. Ve druhém se utkají Nagyová s Vystrčilem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
senatni volby babis
Zdroj: Profimedia

Senátních voleb se podle webu Českého statistického úřadu zúčastnilo tentokrát pouze 42,65 % voličů. Hned v prvním kole byl zvolen senátorem pro Prahu 6 Jiří Růžička z TOP 09, kterému hodil do urny hlas i Tomio Okamura. Dalším významným jménem, které se ve spojitosti s volbami řeší, je Jana Nagyová za ANO. Tu hodlají politici hnutí podpořit i v druhém kole, kde bude stát proti stávajícímu předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi z ODS.

Tomio Okamura, který vhodil omylem hlas svému politickému oponentovi, nemá pravděpodobně radost. Právě Jiří Růžička se stal už v prvním kole senátorem na Praze 6. Získal nadpoloviční počet hlasů 50,28 procenta.

Okamurův lístek byl nicméně započítán jako neplatný a nemusí se tak bát, že by výsledek ovlivnil i on sám. Jen si tedy udělal pořádnou ostudu a TOP 09 ho na svém webu ve vtipné grafice označila za svého voliče. Legraci si z něho dělají i lidé na sociálních sítích.

Okamura přesto podle iDNES prohlásil, že volby považuje za úspěch. „Vypadá to na nárůst mandátů, kdy budeme moci pracovat pro občany ve všech větších městech,“ řekl. Podle některých diskutujících u článku ale své úspěchy z komunálních voleb vyvyšuje jen pro to, aby zmírnil trapas, který udělal u voleb senátních.

Vystrčil vs. Nagyová

Jednou z nejsledovanějších událostí letošních senátních voleb je souboj Jany Nagyové za ANO s Milošem Vystrčilem za ODS. Ve volebním obvodu Jihlava proti sobě stávající předseda Senátu a bývalá Babišova poradkyně nastoupí ve druhém kole.

V tom prvním podle Novinek Vystrčila podpořilo 45,59 procenta voličů, zatímco Nagyová si připsala 30,76 procenta hlasů. Nagyová se stala zajímavou osobností nejen kvůli kauze Čapí hnízdo, ve které je spolu s Babišem obviněná z dotačního podvodu, ale i kampaní, kterou za ni politik rozjel.

V minulém týdnu ji před volbami Andrej Babiš výrazně podporoval a pokoušel se lidem ukázat, kdo vlastně Jana Nagyová je a proč si zaslouží být zvolena. A to i přesto, že je právě obviněna v tak velké aféře.

„Pořád věřím, že to nemůže být o tom, kdo má lepší marketing a kdo dokáže lépe oslovit temné proudy v této společnosti,“ reagoval na to Vystrčil v rozhovoru pro iDNES. Z druhého kola, které se koná tento týden v pátek a v sobotu, má trochu obavy.

„Paní Nagyová o tom, co by chtěla dělat, kdyby byla senátorkou, vlastně vůbec nemluví. Nefunguje jako standardní senátní kandidát. Tam je Andrej Babiš, Karel Havlíček, Alena Schillerová a další, kteří jsou nastoupeni,“ uvedl s tím, že bude stát nejen proti jedné osobě, ale proti celé armádě.

Váňa a Staněk se do Senátu nedostali

Řada politIků se setkala v prvním kole s úspěchem, jiní ale odešli od voleb s prázdnou. Do Senátu se nepodařilo dostat například bývalému žokeji Josefu Váňovi, který kandidoval za obvod Plzeň-město.

Štěstí nepřálo ani bývalému ministru kultury Antonínu Staňkovi nebo místopředsedovi Senátu Janu Horníkovi. Neuspěla ani předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková kandidující v Olomouci.

Zdroj: Volby ČSÚ, iDNES, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články