S jarem přichází optimismus: Epidemická situace se brzy zlepší, věří většina Čechů

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
zlepseni situace
Zdroj: Shutterstock

Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění z března a dubna prokázal, že s příchodem jara očekává většina obyvatel České republiky zlepšení aktuální situace související s šířením onemocnění covid-19, píše ČTK.

Na otázky CVVM odpovídalo 1 025 respondentů starších 18 let. Ti zodpovídali několik otázek na to, jak si myslí, že se situace v naší republice bude vyvíjet po koronavirové pandemii.

V Česku bude lépe, situace ve světě se ale lidé bojí

Z odpovědí na dotazy týkající se dalšího vývoje šíření nového koronaviru v zemi vyšlo najevo, že zlepšení situace očekávají více než tři pětiny Čechů. Horší situace hrozí podle 12 procent respondentů a zhruba pětina dotazovaných uvedla, že očekávají setrvání současného stavu.

Výzkum byl prováděn opakovaně, nejméně optimistické prognózy zaznívaly během září.

Zlepšení situace očekává o 24 procent obyvatel více než v únoru. Obavy z budoucího vývoje naopak v dubnu vyjádřilo o devět procent méně lidí.

„V aktuálním výzkumu jsou čeští občané nejoptimističtější ve vztahu k vývoji situace v České republice, o něco menší optimismus projevili ve vztahu k vývoji v Evropě a nejméně optimističtí jsou pak v očekávání dalšího vývoje ve světě, i když i zde optimismus výrazně převážil nad pesimismem,“ uvedli autoři průzkumu.

Testy si vyzkoušelo asi 73 procent obyvatel

Vývoj epidemie ještě v polovině dubna zajímal 82 procent respondentů, což je přibližně stejné číslo, jaké se ve výzkumech opakovalo od června do prosince. Při zhoršení situace v únoru bylo možné pozorovat nárůst zájmu o vývoj situace a tento trend je stále možné sledovat.

Více než třetina účastníků průzkumu se alespoň jednou domnívala, že onemocněla novým typem koronaviru. Přibližně 94 procent respondentů osobně zná někoho, kdo byl koronavirem nakažený.

27 procent respondentů nebylo dosud testováno, pouze jeden test absolvovalo 18 procent dotázaných, zbylé množství účastníků průzkumu bylo testováno jednou a vícekrát.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články