V České republice byla potvrzena indická varianta koronaviru. Už druhá během jednoho týdne

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Covid indicka mutace
Zdroj: Profimedia

Podezřelý vzorek na indickou mutaci koronaviru zachycený 16. dubna v Královehradeckém kraji se potvrdil. Pro ČTK to řekla mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) Veronika Krejčí. Po Praze se jedná o druhý výskyt této varianty na našem území. Obě se objevily těsně před tím, než Česká republika omezila cestování mezi Českem a Indií.

Jedná se o druhý potvrzený případ indické mutace v České republice. První byl potvrzen ve čtvrtek v Praze. Podle tamní hygienické stanice se jednalo o člověka z Indie.

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) byla mutace potvrzena u indické studentky, ta se ale měla nakazit od další studentky, která předtím pobývala v Indii.

Indická mutace v Hradci Králové i v Praze

„Takzvaná indická mutace byla potvrzena u osoby, která byla v kontaktu s osobou, která přicestovala ke konci března z Indie. Osoba, která přicestovala z Indie, byla vyhledána v rámci trasování rizikových kontaktů, pozitivita na covid-19 se i u ní následně potvrdila. Výsledky vyšetření tohoto vzorku zatím k dispozici nejsou,“ cituje ČTK Krejčí.

Podle KHS byly kontakty těchto dvou nakažených dobře vytrasovány, dotčené osoby jsou v karanténě a nehrozí tedy, že by se nákaza dále šířila po republice.

Indická mutace se řadí k dalším variantám koronaviru, které se vědci snaží sledovat. Dále sem patří například britská, jihoafrická a brazilská a další.

O té indické zatím nemá Světová zdravotnická organizace (WHO) příliš informací, zatím se nachází ve fázi sběru dat.

Omezení styku s Indií zavádí stále více zemí

Přesto se většina zemí přiklonila k omezení kontaktů právě s Indií. Na seznam červených zemí ji nově zařadila Velká Británie, omezení zavedlo také Německo, Nizozemsko, Spojené státy, Kanada, Kuvajt, Izrael a další.

Česká republika omezila styky s Indií v úterý. Cestovat do této země je nyní zakázáno a zpět mohou pouze Češi a lidé zde trvale žijící. Po návratu budou muset být 14 dní v karanténě a absolvovat celkem tři PCR testy.

Koronavirová pandemie v Indii nyní nabrala na obrátkách a nakažených přibývá rekordním tempem. Podle agentury AFP se v Indii nakazilo již přes 18 milionů lidí, za duben jich přibylo šest milionů.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články