V Indii stále roste počet nakažených. Ostatní země nabízí pomoc, ale také omezují styky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nemocnice Indie
Zdroj: Profimedia

Indie neustále prohrává svůj boj s koronavirovou pandemií. V druhé nejlidnatější zemi světa dochází lůžka, léky i kyslík. Informaci přinesla agentura Reuters. Několik zemí světa již přislíbilo svou pomoc. Zároveň jich také několik rozhodlo o zákazu vstupu na své území cestujícím z Indie. Obávají se totiž nové nakažlivější mutace koronaviru.

Již pět dní v řadě hlásí Indie rekordní počet nově nakažených nemocí covid-19. Za posledních 24 hodin jich přibylo přes 352 tisíc. Podle webu Our World in data byl za poslední týden nárůst nově nakažených 225 lidí na 100 000 obyvatel.

To je ale pořád méně, než je tomu v České republice, kde je číslo přes 236. To znamená, že Česká republika je v koronavirové pandemii stále nejhorší.

Čísla ovšem mohou být zkreslená. V Indii se totiž testuje mnohem méně než u nás. Nakažených tak bude pravděpodobně mnohem více, než udává oficiální statistika.

Kritická situace podporuje černý trh

Zemřelých přibylo v této asijské zemi za jediný den 2812. Celkově zemřelo s koronavirem přes 195 tisíc lidí. Přes 17 milionů lidí již onemocnění prodělalo.

Zřejmě nejkritičtější situace je v oblasti Dillí, kde už nejsou v nemocnicích žádná volná lůžka pro pacienty. Podle zpravodajského webu BBC se již objevily případy, kdy lidé zemřely v blízkosti nemocnice, protože na ně již nezbyla postel ani kyslík.

Podle britského zpravodajství právě z těchto důvodů začíná v indických ulicích bujet černý trh s léky, které jsou prodávány několikrát dráž, než je jejich hodnota a o jejich pravosti se dá velmi vážně pochybovat.

Státy nabízí pomoc a zároveň uzavírají své hranice

Pomoc zatím přislíbil americký prezident Joe Biden, který Indii nabídl zdravotnické pomůcky, ochranné vybavení a ingredience k výrobě vakcín. Dále se přidalo Německo, jež má poskytnout kyslík, stejně tak jako Evropská komise. Nabídla se také Velká Británie a Francie se svými ventilátory a koncentrátory kyslíku.

V zemi se začala nekontrolovatelně šířit i nová indická mutace. I z tohoto důvodu začínají okolní státy omezovat pohyb osob do Indie a zpět. Omezení zavedla již Velká Británie, USA, Německo, Nizozemsko, Kanada, Izrael, Kuvajt či Bangladéš.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články