Indická mutace koronaviru byla potvrzena už i v České republice

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
indie covid
Zdroj: Manoej Paateel / Shutterstock.com

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger dnes pro deník Právo uvedl, že se v České republice vyskytla indická mutace koronaviru SARS-CoV-2. Potvrzena byla v Hradci Králové. Zatím se neví, zda je mutace nakažlivější nebo méně náchylnější k vakcínám oproti ostatním variantám.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (ANO) deníku Právo řekl, že v Česku byla potvrzena přítomnost indické tzv. „dvojité“ mutace viru SARS-CoV-2. Případ je podle něj však dobře trasován a nákaza se zásadně nerozšířila, protože není prezenční výuka.

Mutace se podle ministra do země zřejmě dostala přes studentku z Indie. „Paradoxně nebyla nemocná ona, ale její indická spolubydlící,“ řekl Právu.

„Dvojitá mutace“

Indické mutaci koronaviru se také přezdívá „dvojitá mutace“, protože vznikla spojením dvou různých variant viru. Zatím není potvrzené, zda je varianta oproti ostatním nakažlivější či proti ní méně funguje vakcína.

Indie, kde se mutace objevila poprvé, se však v posledních týdnech potýká s rekordními přírůstky nakažených. Krematoria v zemi spalují na sto procent svých kapacit a lékaři si musí mezi pacienty často vybírat podle šance na úspěch.

„My si myslíme, že velká část nárůstu reprodukčního čísla může být vysvětlena právě touto mutací… takže ano, myslíme si, že je důvod k obavám,“ řekla televizi Bloomberg Nithya Balasubramanian, ředitelka zdravotnického výzkumu ve společnosti Bernstein India.

Indické ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že variantu zkoumá, ale zatím nemůže potvrdit, zda jsou zvýšené přírůstky a větší úmrtnost zapříčiněny jejím výskytem.

Koronavirus v Česku

V České republice naopak i nadále epidemie slábne. Laboratoře v pátek 23. dubna zaznamenaly 2587 nových případů nákazy, což je zhruba o 700 méně než před týdnem. Naočkováno bylo během včerejška podle dat Ministerstva zdravotnictví 58 042 osob.

Kromě indické mutace bylo v Česku zaznamenáno i několik stovek případů nákazy jihoafrickou variantou. V současnosti nejrozšířenější je u nás tzv. britská mutace.

Autor: Petr HejčlSouvisející články