Indické márnice jsou na pokraji kolapsu. Reálný počet obětí covidu-19 je nejspíš mnohem vyšší, než uvádí vláda

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Indie covid
Zdroj: PradeepGaurs / Shutterstock.com

Během včerejšího dne oficiálně přibylo v Indii skoro 260 tisíc nových případů nákazy covidem-19. Celkem 181 tisíc osob podle vládních zdrojů nemoci v zemi podlehlo. Márnice tu však pracují téměř nepřetržitě a mnoho pozorovatelů se domnívá, že reálná čísla obětí i nakažených jsou mnohem vyšší.

Pandemie nového typu koronaviru je v Indii na vzestupu. Denní průměr nově nakažených podle čísel zveřejňovaných tamním ministerstvem zdravotnictví za poslední týden v zemi činí 233 tisíc. Jenom během včerejšího dne v zemi nemoci covid-19 oficiálně podlehlo 1761 osob.

Televize Al-Džazíra však dnes vznesla obavy, že by reálná čísla počtu nakažených i zemřelých mohla být mnohem vyšší.

„V životě jsem neviděl tolik mrtvol“

Indická média a sociální sítě zaplavily děsivé obrázky z přeplněných márnic, které v posledních dnech po celé zemi pracují téměř nepřetržitě.

„Pracujeme nepřetržitě na 100 % naší kapacity, abychom spálili všechna těla včas,“ řekl agentuře Reuters Kamlesh Sailor, prezident společnosti, která provozuje krematoria v šestimilionovém městě Surat. Podle Al-Džazíry tu spalují až čtyřikrát více těl než obvykle.

„Pracuji v krematoriu od roku 1987 a zajišťuji jeho každodenní chod od roku 2005, ale v životě jsem během těch let neviděl tolik mrtvých těl,“ řekl zase stejnému zdroji Prashant Kabrawala, správce jiného krematoria ve městě.

Hroby pro živé

Agentura AFP upozornila také na enormní nárůst potřeb služeb lékařů, kterým docházejí kapacity. Podle ní někteří dokonce musejí pacienty třídit. S tím se pojí i zvýšené pracovní vytížení hrobařů, kteří připravují čím dál tím více hrobů pro oběti koronaviru.

„Před dvěma dny ke mně někdo přišel a řekl, že potřebuje začít připravovat hrob pro svou matku, protože to s ní doktoři vzdali. Nikdy bych nevěřil, že po mně někdo bude chtít připravovat pohřeb pro žijící osobu,“ řekl AFP hrobař Mohammed Shamim z Nového Dillí.

Magazín India Today pak upozornil na to, že v jednom z krematorií ve městě Bhopal bylo během čtyř dnů spáleno 187 těl obětí covidu-19. Oficiální statistiky přitom mluvily pouze o pěti.

Al-Džazíra tak vznáší pochyby nad oficiálními počty nakažených i zemřelých s nemocí covid-19. S odkazem na Bhramara Mukherjee, profesora biostatistiky a epidemiologie z Michiganské univerzity, uvádí, že podle jeho výzkumů bylo během první vlny epidemie v Indii až jedenáctkrát více nakažených, než uváděly oficiální zdroje. Počet obětí mohl být dvakrát až pětkrát vyšší.

Al-Džazíra ještě dodává, že zhruba čtvrtina všech smrtí v Indii je lékařsky potvrzena a zanesena do oficiálních záznamů. Problém s tím je ve většině odlehlých a venkovských oblastí.

Autor: Petr HejčlSouvisející články