Austrálie a Nový Zéland mezi sebou po více než roce otevřou hranice

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
novy zeland
Zdroj: Creative Photo Corner/Shutterstock.com

V Austrálii a na Novém Zélandu se poslední měsíce denně vyskytují maximálně desítky nových případů nemoci covid-19. Díky tomu se v zemích začínají rozvolňovat různá protiepidemická opatření a zároveň mezi sebou tyto dvě země po více než roce otevřely své hranice.

Austrálie spustila s Novým Zélandem „cestovní bublinu“, píše agentura AP. Více jak rok se mezi zeměmi nemohlo z důvodu opatření proti šíření nemoci covid-19 cestovat. Ode dneška se však obyvatelé obou ostrovů mohou mezi státy znovu volně pohybovat.

Minimum nakažených

Právě uzavírky na hranicích a povinnost karantény pro vracející se občany byly pro tyto dva státy nejefektivnějšími opatřeními, která jim pomohla zabránit nekontrolovanému šíření SARS-CoV-2.

V pětadvacetimilionové Austrálii přibylo během včerejška 14 nových případů nákazy novým typem koronaviru. Na pětimilionovém Novém Zélandu zaregistrovali pouze jeden nový případ.

Celkově se v Austrálii od vypuknutí současné pandemie nakazilo 29 543 osob a 910 jich zemřelo. Na Novém Zélandu za celou dobu zaregistrovali 2596 případů a 26 lidí nemoci podlehlo.

Dnešní otevření volného pohybu mezi těmito zeměmi tak znamená úlevu pro některé podnikatele v cestovním ruchu i občany, kteří mají na druhém ostrově rodinu či přátele.

Za příbuznými, na oslavy i na pohřby

Podle webu BBC bylo dnes ráno na letištích rušno. Mezi zeměmi operují aerolinky Airlines Qantas, Jetstar a Air New Zealand. Jen poslední zmiňovaná se během dneška chystala odbavit přes 5000 pasažérů.

Otevření těchto hranic znamená pro občany obou zemí ekonomickou i psychickou vzpruhu. „Je tady na letišti cítit všeobecné nadšení, vidíte to lidem na tvářích,“ řekla podle ČTK operační ředitelka Air New Zealand Carrie Hurihanganuiová.

Agentura AP pak dodává, že lidé na letištích odlétali zejména na návštěvy za příbuznými a přáteli, oslavy či pohřby.

Autor: Petr HejčlSouvisející články