Sbalte si pyžamo, šokoval bývalý ministr zdravotnictví důchodce. Kdo není očkovaný, stráví podle něj Vánoce na kyslíku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
miloslav ludvik
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Očkování proti koronaviru je jednou z možností, jak se dostat na koncert, do divadla či do restaurace. Lze se samozřejmě prokázat i testem nebo dokumentem o prodělání covidu v nedávné době, ale stát se čím dál více snaží dotlačit všechny jedince k tomu, aby se očkovali.

Spousta mladých lidí ale nadále vzdoruje a dokud nebude očkování vyloženě povinností, mnoho Čechů se pravděpodobně bude vakcinaci vyhýbat. A překvapivě i mezi důchodci se najde celá řada těch, kteří očkování odmítají. Podle dostupných informací by jich mělo být zhruba 400 000.

Právě ti jsou přitom nejnáchylnější skupinou lidí, kteří mohou mít při prodělání covidu vážnější problémy než lidé jiných věkových kategorií. A bývalý ministr zdravotnictví a ředitel FN Motol Miloslav Ludvík má pro tyto osoby jasný vzkaz: Sbalte si pyžamo, Vánoce strávíte v nemocnici.

Drsná slova šokovala důchodce

„Komu je nad 65 let a je nenaočkovaný, tak tomu bych doporučil, aby si sbalil kartáček a pyžamo a počítal s tím, že může Vánoce strávit na kyslíku,“ uvedl bývalý ministr zdravotnictví. Svým ne příliš lichotivým vyjádřením šokoval mnoho občanů České republiky.

Vlastimil Válek, místopředseda TOP 09, zase projevil nelibost nad tím, že by se mělo o testování dětí ve školách rozhodovat podle týden starých dat. V pondělí 1. listopadu by se totiž mělo testovat v okresech, kde dosáhl počet nakažených případů na číslo 300 na 100 000 obyvatel.

Jenomže například tuto sobotu takových výsledků dosáhly i další okresy, kterých se testování týkat nemá. Ty čeká povinné testování až za týden, tedy 8. listopadu, s čímž mnoho lidí včetně Válka nesouhlasí. „Podle křivky vývoje epidemie v okrese dokážeme předpovídat, které okresy se tam za týden dostanou,“ řekl.

Očkování jako jediná cesta

Zpočátku byl vakcín nedostatek a přednostně se očkovali právě důchodci nebo nemocní lidé. Dnes již není o očkování nouze, ale mnoho lidí jej stále odmítá. A to i přesto, že se situace opět zhoršila a vláda byla nucena přistoupit k dalším opatřením.

Mnoho lidí sice podstoupilo očkování jenom z toho důvodu, že mají díky němu přístup na akce a je to pro ně, dá se říci, pohodlnější, i tak je to ale určitý pozitivní výsledek, kterého vláda právě tímto jednáním chtěla docílit. Ani nařízení a různá varování ale na mnohé důchodce neplatí.

„Dá se říct, že pandemie se vymkla kontrole. Nárůsty nových případů jsou opravdu vysoké, na začátku listopadu budou atakovat 10 tisíc. Roste procento pozitivních testů, to je trojnásobek nad bezpečnou hranicí,“ varoval před nedávnem prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Zdroj: CNN Prima News, echo24.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články