Schválený národní plán obnovy naštval podnikatele. Na něco důležitého v něm vláda zapomněla

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
EU Penize
Zdroj: Shutterstock

Česká vláda přišla s finální verzí Národního plánu obnovy. Zpracování tohoto dokumentu je podmínkou Evropské komise, aby mohla země čerpat finance na oživení ekonomik, které byly zasaženy koronavirem. Příliš optimistické reakce ale nevzbudil. K návrhu se vyslovilo sedmdesát subjektů, které mají celkem přes patnáct set připomínek. Nadšení z něj nejsou ani podnikatelé.

Národní plán obnovy začala tvořit vláda již loni v létě. Od začátku bylo plánu vyčítáno, že myslí málo na podnikatele. A to se nezměnilo ani v jeho finální verzi. „NPO měly být peníze určené na restart a udržitelnost ekonomiky. Myslím, že na to ve vládě někteří zapomněli,“ uvedl pro Lidové noviny prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Ve hře je 172 miliard

V celkové výši bude Česká republika žádat 172 miliard korun. Podnikatelům se také nelíbí, že peníze, které měly být primárně určeny pro boj s následky koronaviru, jsou podle plánu použity na jiné věci. Na ty by se ovšem mohly použít ostatní dotační programy Evropské unie.

Což je další věc, která je NPO vyčítána. Podle některých odborníků není jasné, jak přesně bude plán obnovy kolidovat s ostatními operačními programy, které se představí až v září. „Podnikatelé tak nevědí, zda budou jejich projekty s plánovanou účastí evropských peněz vůbec pokryty a kdy. Navíc příprava operačních programů nabírá – právě kvůli přípravě NPO – zpoždění,“ uvedla pro zpravodajský server analytička Hospodářské komory (HK) Karina Kubelková.

V plánu došlo také k úpravě podílu peněz mezi jednotlivými odvětvími. Na ochranu životního prostředí přidala vláda 10,7 miliardy korun, než bylo původně v plánu. A to proto, aby vyhověla limitům EU. Naopak ubrala z fondu na digitální transformaci a také z peněz určených na podporu pro podnikatele.

Tento krok se ale nelíbí Hospodářské komoře. „Jednou z našich hlavních výtek k NPO byla poměrně nízká částka směřující do digitální agendy. Pokud jsme slovy vlády ‚The Country For The Future‘, měla by na tuto pro budoucnost klíčovou oblast ekonomického rozvoje více tlačit,“ citují Lidové noviny prezidenta HK ČR Vladimír Dlouhý.

Připomínky mají sami tvůrci plánu

K návrhu NPO bylo podáno neuvěřitelných 1525 připomínek, a to od 70 různých subjektů. Zajímavé je, že k dokumentu měly poznámku i resorty, které na něm samy pracovaly. Například ministerstvo pro místní rozvoj podalo 151 připomínek, ministerstvo financí pak 60.

Nyní se k celému plánu vyjádří Evropská unie. Podle Kubelkové by mohla být kamenem úrazu nedostatečná promyšlenost navrhovaných projektů. Pro EU je důležitá důkladná analýza, která má dokázat, že jsou projekty v souladu s udržitelností, tedy mají pozitivní dopad na například ekonomiku či veřejný život.

Většina odborníků, kteří do plánu nahlíželi, se vyjádřila, že je dokument až příliš složitý. Potvrdil to například i Tomáš Salomon ve svém nedávném rozhovoru pro Lidovky.cz „Jsem přesvědčen, že ten plán je ohromně složitý, má příliš řádků a vláda si to zbytečně komplikuje. Plán by měl být zjednodušený a inspiraci bychom mohli najít i ve státech kolem nás. Neměli bychom se stydět opisovat. Třeba v Německu.“

Autor:  Markéta Krejčí



Související články