Senát má nové vedení. Funkci předsedy obhájil Miloš Vystrčil

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Milos Vystrcil
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Stejně jako před dvěma lety ani tentokrát neměl Miloš Vystrčil protikandidáta a v tajné volbě se znovu stal poměrem 73 z 80 hlasů předsedou Senátu Parlamentu České republiky.

Funkce předsedy Senátu je druhou nejvyšší ústavní funkcí České republiky. Miloš Vystrčil je ve funkci již druhé období poté, co ve svém prvním období nahradil Jaroslava Kuberu, který v lednu 2020 náhle zemřel.

Vystrčil opět předsedou

K hlasování a jmenování nového vedení došlo v rámci 1. schůze 14. funkčního období.

„Budu dělat všechno pro to, aby Senát nadále byl důstojnou institucí, která hájí lidská práva a svobody, která je pojistkou české demokracie a našeho parlamentního zřízení,“ uvedl dle Novinek Vystrčil po svém zvolení.

„Senát nikdy nebude gramofonovou deskou, nikdy nebude jenom opakovat to, co zazní v Poslanecké sněmovně nebo co bude navrhovat vláda, protože to bychom neplnili svoji funkci,“ sdělil po schůzi Vystrčil České televizi.

Dva nováčci ve vedení

O sestavě nového vedení informoval na svých facebookových stránkách například Jiří Drahoš, Vystrčil jej představil zase na svém twitteru.

Na přiložených fotografiích mají senátoři vlčí máky, které jsou symbolem sbírky na pomoc veteránům, k níž se Senát letos připojil.

Kromě Vystrčila byli zvoleni i další zástupci. Místopředsedy se stali Jiří Drahoš, Jiří Oberfalzer a Tomáš Czernin, což odpovídá návrhům, o kterých jsme vás již dříve informovali.

Jedinou ženou v sestavě je Jitka Seitlová, která jako jediná z vedení nemusela obhajovat mandát a do jejíchž rukou skládali ostatní zvolení zástupci slib.

„Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ zní text slibu, který odcitoval aktuálně nejmladší senátor Jan Parega.

Zatímco Seitlová a Oberfalzer mají již s funkcí zkušenosti, zbylí dva místopředsedové jsou nováčky. Jiří Drahoš nahradil ve funkci Jiřího Růžičku a Tomáš Czernin nahradil Jana Horníka, který neobhájil mandát.

Zdroje: Senát PČR, Česká televize, Novinky, Přehledně24, Facebook, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články