Senát už ví, jestli je Miloš Zeman schopný vykonávat funkci prezidenta republiky. Ale jen tak nám to neřekne

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Senát už zná odpověď na dotaz, zda je prezident České republiky Miloš Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ústřední vojenská nemocnice mu odpověděla v dopise, s nímž se dle informací serveru iDNES.cz právě seznamuje předseda Senátu Miloš Vystrčil. Ten si myslí, že Zeman není v dobrých rukou. Reagoval tak na jeho spolupracovníky.

„V pátek 15. října 2021 obdržel ředitel Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha profesor MUDr. Miroslav Zavoral, Ph.D., dotazy předsedy Senátu týkající se prezidenta republiky Miloše Zemana. Dnes, 18. 10. 2021 v 9.00 hod., zaslal ředitel ÚVN profesor Miroslav Zavoral oficiální cestou předsedovi Senátu PČR odpovědi zpracované s veškerou vahou zodpovědnosti,“ je napsáno v tiskové zprávě Ústřední vojenské nemocnice.

„S dopisem, jehož obsah nebudeme nijak komentovat, se seznamuje předseda Miloš Vystrčil, který ho poskytne členům organizačního výboru Senátu,“ zní vyjádření pro iDNES.cz, které serveru podala mluvčí Senátu Nguyen Sue.

Důležitá odpověď, ale obsah se jen tak nedozvíme

Ačkoliv ještě není známa odpověď a nemocnice ji nechce z důvodu dodržování zákonných ustanovení ÚVN zveřejňovat, přichází včas.

Senátní komise má totiž zítra řešit, jestli Zemana nezbavit pravomocí, a to podle čl. 66 Ústavy. Může se totiž pokusit dočasně zbavit prezidenta pravomocí a převést je na další ústavní činitele.

Poslanecká sněmovna i Senát by to musely prostou většinou schválit. Vyjádření nemocnice tak může být v této věci klíčové. Dle informací bude ještě předmětem právní analýzy, co z dopisu bude moci Senát zveřejnit.

Spekulace o nemoci jater

Prezident Zeman je v nemocnici od neděle 10. října 2021, kam ho odvezla sanitka. V médiích se pak objevily záběry z převozu, nejen ty vyvolaly zájem o informace o Zemanově zdravotním stavu u politiků i širší veřejnosti.

Senát vyžadoval v obavě o výkon funkce aspoň Zemanovu prognózu od prezidentské kanceláře, jenže se mu dostalo jen ticha po pěšině nebo nedůležitých informací od mluvčího Jiřího Ovčáčka o tom, co zrovna prezident pojedl.

Vratislav Mynář se rovněž nevyjádřil, do médií pouze oznámil, že tento týden vyvrátí spekulace. Mezi ně patří taky ty o údajné nemoci jater, kterou má Zeman trpět.

Zdroj: iDNES.cz

Autor: Marek SlaninaSouvisející články