Senátorka Miroslava Němcová vyzývá občany, aby ve druhém kole podpořili Miloše Vystrčila. Ten kampaň završí koncertem

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Miroslava Nemcova
Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Senátorka Miroslava Němcová otevřeně podporuje Miloše Vystrčila, který bude ve druhém kole senátních voleb bojovat s Janou Nagyovou. Kromě ní však podporují stávajícího šéfa horní komory parlamentu i další známé osobnosti, které se osobně nebo na dálku zúčastní koncertu naplánovaného na čtvrtek 29. září.

Miloš Vystrčil kandiduje v obvodu Jihlava a dostal se do druhého kola společně s Janou Nagyovou, která aktuálně vystupuje jako jedna z obžalovaných v kauze Čapí hnízdo.

V případě vítězství požádá o imunitu

Obžalovaná Nagyová se netajila tím, že v případě vítězství bude v Senátu okamžitě žádat o imunitu. Tu by však v případě svého zvolení dostala automaticky.

„Jako první, pokud by to vyšlo, vejdu do dveří a požádám o imunitu,“ řekla v České televizi Nagyová. Na její slova okamžitě reagovala na svém twitteru Markéta Pekarová Adamová.

Nagyová nejspíše poté došla k názoru, že její vyjádření nebylo úplně nejšťastnější a svůj výrok opravila. „To jsem se přeřekla. Myslela jsem, že požádám o její zrušení. Stres asi působí,“ cituje Nagyovou server iDNES.

Dle politologa Lukáše Jelínka zajistil úspěch Nagyové Andrej Babiš, který jí dělal po republice kampaň, ale ve druhém kole dle něj zvítězí Vystrčil.

„Souboj bude vyrovnaný, nicméně pan Vystrčil má lepší šanci na výhru. U většiny voličů je totiž vnímaný jako výrazný reprezentant regionu. Na druhou stranu si dovedu představit, že Andrej Babiš bude ještě příští týden pokračovat v kampani na podporu Nagyové a pokusí se přesvědčit voliče, kteří podpořili jiné kandidáty, nebo kteří k volbám vůbec nepřišli,“ řekl svůj názor pro iDNES Jelínek.

Miloš Vystrčil má každopádně do druhého kola mnoho významných podporovatelů, kteří dokonce na jeho podporu připravili koncert s názvem Volíme slušnost.

Miroslava Němcová vyvrací útoky Babiše

Jednou z významných osobností, které se rozhodly veřejně podpořit Miloše Vystrčila, je senátorka Miroslava Němcová.

„Vede si zatím velmi dobře na to, jak surovou, sprostou a odpornou kampaň proti němu vedl obžalovaný Andrej Babiš a jeho spoluobžalovaná kolegyně Jana Nagyová,“ řekla v rozhovoru pro Lidovky.

Na svých facebookových stránkách se pak senátorka rozhodla rozebrat celou politickou situaci a podpořit Vystrčila věcnými argumenty. Zkritizovala Andreje Babiše, že svou kampaní útočí na slušného člověka. A protože se dle ní Vystrčil nemá jak proti těmto útokům bránit, rozhodla se tak učinit za něj.

Reaguje tak například na útočný komentář Babiše, který v rozhovoru pro iRozhlas prohlásil: „Musím říct, ze jsem úplně v šoku, co jsem si přečetl o panu Vystrčilovi. Začínal v Občanském fóru 1990 a v roce 1991 už byl v ODS. Neuvěřitelná kariéra.“

Němcová na toto reaguje tím, že zatímco se Vystrčil zapojil do obnovy komunisty zdevastované země, podnikal Babiš v Maroku a ani se z něj původně nechtěl vracet.

Dále reagovala na otázku Babiše, co by Vystrčil dělal, kdyby nebyl senátorem. „Vystrčil byl řadu let pedagogem v Telči i na Polytechnice v Jihlavě. Živil se tím počestně. Byl také starostou Telče a město prosperuje. Byl dobrým hejtmanem,“ popisuje jeho kariéru Němcová.

Ve svém příspěvku dále senátorka zdůrazňuje, že za Vystrčilem nestojí žádný skandál a jedná se o slušného člověka, což se dle ní nedá o Babišovi říci.

„Andrej Babiš potřebuje zdržovat soud. Jana Nagyová se stala jeho nástrojem. Je spoluobžalovaná a potřebuje imunitu. I když ji Senát imunity zbaví, musel by po každých senátních volbách (tedy vždy za dva roky) dávat souhlas ke stíhání znovu. Tím by se dařilo zdržovat rozhodnutí soudu dlouhé roky,“ uzavírá senátorka svůj příspěvek na obranu Vystrčila.

Volíme slušnost

A že se očekává těsný souboj, dokazuje i fakt, že se Vystrčil rozhodl svou kampaň završit koncertem, který podpoří mnoho slavných osobností.

„Nežijeme v lehké době, a o to více je důležité se k sobě chovat slušně, dělat si radost, navzájem si pomáhat, a nikoliv se pomlouvat. Mým cílem vždy bylo a bude se takto chovat, pomáhat regionu, pomáhat lidem, podporovat svobodu a demokracii a naplňovat i další role Senátu. Náš koncert Volíme slušnost vnímám také jako příležitost poděkovat za spolupráci a podporu a zároveň vás pozvat k volbám a poprosit, abyste volili slušnost,“ uvedl podle Parlamentních listů Vystrčil, který zve občany na zmíněný koncert.

Na koncertě vystoupí David Koller či Píša a band. Na dálku jej pak slíbili podpořit například Tomáš Klus, Marta Kubišová či Ondřej Ruml.

Druhé kolo senátních voleb proběhne ve dnech 30. září a 1. října.

Zdroj: iDNES, Lidovky, Twitter, Přehledně24, Parlamentní listy, Facebook, iRozhlas

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články