Sjezd KDU-ČSL přinesl staronového předsedu. Jurečka v projevu tvrdě odsoudil Putina

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Jurecka Bartosek Sjezd
Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

O tomto víkendu se koná sjezd KDU-ČSL, kde si delegáti mimo jiné volí i nové vedení strany. Nikoho nepřekvapilo, že místo předsedy strany v sobotu obhájil Marian Jurečka. Ten ve svém bilančním projevu mluvil o válce na Ukrajině i vysoké inflaci. Změnu si ale předsednictvo zvolilo na pozici 1. místopředsedy.

KDU-ČSL má na následující dva roky nového předsedu. Svůj post obhájil aktuální ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Nebylo to ale příliš překvapivé, neměl totiž žádného protikandidáta. Nakonec pro něj hlasovalo 81 procent přítomných delegátů.

Marian Jurečka při svém proslovu velmi chválil práci vlády, ale také samotné kalice SPOLU. Sjezdu se také zúčastnili předsedové ostatních vládních stran. Svůj projev přednesl premiér Petr Fiala a online se připojil také lídr hnutí STAN Vít Rakušan.

KDU-ČSL má být sociálním svědomím vlády

Na druhou stranu ale Jurečka přiznal, že moc dobře ví, co trápí obyvatele České republika, a že je nutné, aby s tím vláda začala něco dělat. „Mámy a tátové neví, jestli dokážou zaplatit energie při dalším zdražení,“ začal svůj projev Jurečka.

„Neví, jestli dokážou vyjít s náklady na bydlení po další refixaci úrokových sazeb, neví, jak zvládnou uhradit náklady dětí, když půjdou v září do školy, jestli zaměstnavatel bude dávat práci v příštích měsících, protože například řeší extrémní ceny plynu a energií,“ doplnil ještě.

Právě tito lidé podle Jurečky nejvíce spoléhají na lidovce. „V říjnu jsme slíbili, že budeme sociálním svědomím vlády a to nadále platí,“ řekl staronový předseda strany.

Putin by měl dostat přes držku

Celkem nepřekvapivě se předseda strany dotknul i aktuálního tématu migrace. To podle něj nelze plně vyřešit, dokud je hlavou Ruské federace Vladimír Putin. Podle něj je nebezpečný nejen pro Ukrajinu, ale i pro ostatní státy včetně České republiky.

„Když někdo ubližuje bezbrannému, páchá bezpráví, ubližuje dětem, ženám, starým lidem, tak prostě nemůžeme stát bokem. Musíme si vyhrnout rukávy a dát někomu takovému přes držku,“ rozohnil se na sjezdu Jurečka.

Novým 1. předsedou je Jurečkův rival

K překvapení na sjezdu ale přece jen došlo, a to při volbě nového 1. místopředsedy strany. Místo stávající senátorky Šárky Jelínkové, která funkci obhajovala, byl zvolen místopředseda Sněmovny Jan Bartošek.

Sám Jurečka silně podporoval právě Jelínkovou a není divu. Bartošek byl jeho vyzyvatel v boji o předsedu strany v roce 2020. Podle Seznam Zpráv spolu oba mají neshody i ohledně fungování vlády. Bartošek měl mít údajně zájem o post ministra obrany, Jurečka ale tehdy zvolil pro stranu raději jiná ministerstva.

Zdroj: KDU-ČSL, Novinky, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články