Šlachta nemá ve svém hnutí konkurenci. V několika věcech se však od Babiše liší

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Slachta
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

V hnutí Přísaha probíhalo hlasování. Hlasovalo se o tom, kdo bude prvním předsedou hnutí a konkurence vysoká rozhodně nebyla. Nebyla totiž vůbec žádná. Prvním předsedou se stal zakladatel subjektu Robert Šlachta.

Bývalý policista Šlachta proti sobě neměl žádného kandidáta a obdržel sto deset hlasů ze sto dvaceti. Přísaha měla mít v Ostravě původně veřejný ustavující sněm, kvůli ničivé bouři na Moravě se však sněm zrušil a delegáti volili pouze potřebné orgány.

Na podzim jdou do boje

Registraci potřebné ke všem úkonům získalo hnutí Přísaha letos v dubnu. Oficiální název je Přísaha – občanské hnutí Roberta Šlachty. Hnutí má sto dvacet osm členů a v čele stojí kdo jiný než Robert Šlachta.

Šlachta se v minulosti živil jako policista. Později se stal ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, zabýval se případem ilegální velkovýroby lihovin, podezřelými stavebními zakázkami nebo manipulacemi s evropskými dotacemi v krajích.

S kariérou u policie skončil Šlachta v červnu roku 2016 na protest proti plánované reorganizaci policejních útvarů a vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu. Později se živil prací na generálním ředitelství Celní správy.

S rozhodnutím založit politické hnutí přišel Šlachta letos v lednu. Jak bylo uvedeno dříve, hnutí se chce pohybovat na politickém středu. Jeho plánem je bojovat proti korupci, zrychlit práci soudů či usilovat o zachování české identity.

Nechce migranty, ani zavedení eura

Další věcí, kterou v žádném případě nechce připustit, je přijetí eura nebo kvót na migranty. Zatím je nejisté, se kterou parlamentní stranou by chtěl Šlachta v případě volebního úspěchu spolupracovat.

Šlachta již v minulosti uvedl, že s premiérem Babišem by za žádnou cenu spolupracovat nechtěl a dodal, že pracovat s trestně stíhaným člověkem může být problém.

Tvářemi hnutí Přísaha jsou kromě Šlachty a Tomáše Sochra i další bývalí Šlachtovi kolegové od policie. Mezi ty patří Jiří Komárek a Jaroslav Pelc nebo sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.

V posledních průzkumech se Přísaha pohybuje na pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Plánuje kandidovat v podzimních volbách a jednou z věcí, kterou chce prošetřit, jsou všechny covidové zakázky.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: František OlšaSouvisející články