Slevy na jízdné se snižují. Dopravci se obávají úbytku cestujících

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
ceske drahy
Zdroj: Profimedia

Cestování hromadnou dopravou se některým lidem od pátku výrazně prodraží. Stát se totiž rozhodl zredukovat některé slevy na jízdném, které zavedla vláda Andreje Babiše. Od začátku dubna nebude sleva pro důchodce a studenty tříčtvrteční, ale pouze poloviční.

Lidé očekávali zdražení jízdenek už delší dobu, tento svůj krok totiž vláda avizovala dlouho dopředu. U mnoha lidí tím klesla popularita Petra Fialy a jeho kabinetu, na druhou stranu se vláda brání tím, že je třeba snížit státní rozpočet, a proto je třeba šetřit na mnoha místech.

Státu by podražení jízdenek mělo přinést zhruba 2 miliardy korun. „Potřebujeme krotit obrovský státní dluh, inflaci a snižovat provozní výdaje,“ cituje slova ministra dopravy Martina Kupky Českobudějovický deník. Dopravci se ale obávají úbytku cestujících.

Nezanedbatelná úspora

„Poloviční sleva jízdného znamená nezanedbatelnou úsporu v rozpočtu. Je to odpovědná sleva, která šetří peníze, je sociálně citlivá, neodvádí cestující z dopravy,“ říká Kupka. Vláda se na druhou stranu snaží především důchodcům pomoci v jiných ohledech, a to například i zvyšováním penzí.

Jenomže dopravci se bojí, že při snížení slev ubyde cestujících a oni se dostanou do krize. „Zavedení slev jsme uvítali, protože si myslíme, že hromadná doprava si podporu zaslouží. Skutečně také cestujících přibylo,“ říká k situaci mluvčí sdružení dopravců ČESMAD Bohemia Martin Felix.

„Snížení slev jsme nepodporovali, ale doufáme, že i padesátiprocentní úspora bude dost motivační. Pro autobusové dopravce, které dva roky drtil covid a nyní se potýkají s drahou naftou, by úbytek cestujících byl asi posledním hřebíčkem do rakve,“ dodává.

Bývalá vláda protestuje

Zavedení vysokých slev na jízdné bylo podle mnohých jedním z lepších kroků, které během svého působení ve vládě Andrej Babiš udělal. Proto se není čemu divit, že se exministři bouří a kritizují současnou vládu Petra Fialy na sociálních sítích. Do jejich rozhodnutí se opřela například i bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

„Rozkaz zněl jasně: Zrušit slevy na jízdné pro studenty a seniory. Po měsíci vládnutí zdvojnásobí ceny jízdného pro studenty a seniory. Ve výsledku se tedy ušetří sotva miliarda. To si mohla vláda odpustit politické náměstky & spol., a bylo by to doma,“ rozčílila se na svém twitteru.

Reakce cestujících se různí

Redakce Přehledně24 oslovila několik osob, kterých se toto opatření týká, co si o něm myslí. Reakce se různí.

„Já jsem byla za tak výraznou slevu ráda. Studuji v Praze, ale na víkendy jezdím domů. Peníze si sice vydělávám na brigádě a na cestovné mi stále přispívají rodiče, ale takhle mi aspoň zbylo víc peněz na normální život,“ uvedla Jana, studentka žijící v Praze, která pochází z Děčínska.

„Uznávám, že ještě nedávno jsem jako student výrazné slevy na jízdném ocenil, ale na druhou stranu si myslím, že sleva těm skupinám zůstane pořád a o tak výrazné zdražení nejde. Pořád si musíme uvědomit, že oproti jiným státům, třeba Německu, je hromadná doprava v České republice neskutečně laciná,“ srovnal podnikatel Tomáš své zkušenosti.

Paní Marie, důchodkyně z jihočeského Písku, však s úpravou jízdného nesouhlasí: „Slevy bych nechala, jako důchodci si je zasloužíme. Už takhle se všechno zdražuje a díky slevě mohu alespoň jet častěji navštívit vnoučata do Prahy. Teď už tolik jezdit nebudu.“

S rozhodnutím vlády nesouhlasí řada lidí, politiků i dopravců. Jak se bude situace do budoucna vyvíjet, není jasné, už teď se dá ale předpokládat, že například důchodci, kteří díky vysokým slevám začali hojně cestovat, tyto své zájmy omezí a cestujících skutečně ubyde.

Zdroj: Seznam Zprávy, Českobudějovický deník, CNN Prima NEWS, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články