Sněmovna chce zakázat prodej energetických nápojů dětem. Poslanci vedou debaty o minimálním věku nakupujících

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
energeticky napoj skola
Zdroj: Shutterstock

Poslanci ve Sněmovně se podle CNN Prima News shodují na tom, že energetické drinky by se měly dětem zakázat a mělo by docházet k jejich prodeji pouze na občanský průkaz. Někteří by dokonce tento typ nápoje srovnávali s alkoholem, v současné době se tak Sněmovna pře především o tom, zda by tyto nápoje měly být prodávány osobám od 15, nebo až od 18 let.

Energetické nápoje jsou běžně prodávány téměř ve všech obchodech a není výjimkou, že si je děti berou do školy, nebo je používají jako vzpruhu při domácím učení. Jenomže vysoce návykové látky nejsou pro dětské tělo rozhodně vhodné. Navíc mají děti tendenci překračovat doporučené denní dávkování.

„Řešíme to společně s panem předsedou Svobodou. V první řadě bude nejdůležitější nastavit propagaci a edukaci toho, že jde sice o povzbuzující, ale škodlivý nápoj. A zadruhé, že je nejvíce nebezpečný, když jej lidé kombinují s alkoholem,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS poslanec Josef Flek.

Dětem nápoje jednoduše chutnají

„Problém bude nastavit věkovou hranici. Zvažuje se 16, 17 i 18 let, aby to bylo stejné jako alkohol a tabák. Nápoje jsou plné kofeinu a taurinu, které by dítě normálně nepozřelo, ale je v tom i obrovské množství cukru a dětem to jednoduše chutná,“ doplnil Flek.

S jeho slovy souhlasí i řada rodičů, kteří se snaží dětem podobné nápoje zakazovat. „Mému synovi je 13, nemá žádnou extrémní tělesnou zátěž a není unavený, přesto si ale pravidelně nápoje kupuje. Několikrát jsem mu to zakázala, že si je ale vypije venku a mně o tom neřekne, to neovlivním,“ říká paní Lenka z Vysočan.

„Ačkoli to dětem zakazuji, neustále v jejich pokoji nacházím prázdné plechovky od energetických nápojů. Minimálně tři týdně,“ doplňuje ji kamarádka Alice. Dokud si děti budou moci nápoje volně kupovat, zdá se, že rodičovská výchova mnohé nezmůže.

Zákaz energy drinků na školách

Na svém facebooku se k situaci vyjádřila i Olga Richterová, která popsala, jaké neblahé účinky mají drinky na děti. „Vím, že energetické nápoje škodí dětem. Ti, kdo hodně pijí energetické nápoje, mohou trpět bolestmi hlavy a mají problémy se spánkem. Nadměrná konzumace těchto nápojů souvisí také s horšími studijními výsledky a fyzickým i duševním zdravím.“

S konzumací energetických nápojů u dětí měly přitom už dříve problémy školy. V roce 2019 například podle informací iDNES zakázala jejich pití Lounská základní škola. „Energetické nápoje pijí děti ve velkém. I bez nich jsou ale plní energie. Neuvědomují si, jaký je jejich účel a kupují je jednoduše proto, že jim to chutná. Proto jsme nikdy nechtěli, aby si děti tyto nápoje kupovaly,“ říká pro Přehledně24 i táborová vedoucí Anna.

Stefanie Kovářová ze ZŠ T. G. Masaryka v Praze 12 zase dodává, že s energetickými drinky měla škola problémy více v minulosti. Nyní si sice občas některý žák takové pití donese, instituce ale řeší spíše problémy s ochucenými pivy. Pro většinu škol ale zůstává největšími komplikacemi právě nadměrná konzumace povzbudivých energetických nápojů.

Na to, že děti nadměrně pijou ochucená piva už v mladém věku, upozorňuje také kampaň Nechmel děti, jak jsme psali zde.

V roce 2014 došlo k vůbec prvnímu zákazu prodeje energetických nápojů dětem, a to v Litvě. Bude nakonec Česká republika zemi následovat?

„Nejen energetické nápoje, ale i slazené nápoje a jejich prodej v souvislosti s dětmi by měly být podrobeny pečlivému odbornému zhodnocení zdravotních rizik. Na základě tohoto hodnocení je potřeba definovat míru potřebné regulace,“ upřesnil pro CNN Prima News člen zdravotnického výboru Kamal Farhan.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iDNES, Týden, Aktuálně, Kupi, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články