Sněmovna měla zrušit ukrajinským uprchlíkům pobyt ve svém rekreačním centru. Chcete jen vyvolat senzaci, brání se Pekarová Adamová

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
marketa pekarova adamova
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Na ubytovně v Harrachově v současné době pobývají dvě desítky Ukrajinců, kteří u nás hledali azyl před válkou. Poslanecká sněmovna jim nicméně ubytování v místě dle informací televize Nova odmítla prodloužit. Objekt totiž dříve sloužil jako rekreační zařízení poslancům a jejich rodinám. V posledních dnech se tak spekulovalo, zda budou i nadále mít Ukrajinci kde bydlet.

Dvě desítky Ukrajinců, ke kterým patří převážně ženy a děti, se nedávno musely obávat toho, že se budou stěhovat. „Máme jít do Lipnice nad Sázavou. Řekli nám to včera večer, měli e-mail od parlamentu. Musíme si najít sami nový byt, nebo jet do Lipnice. Nevím, co mám dělat,“ uvedla jedna z obyvatelek objektu 4. prosince pro TV Nova.

Místní si už v lokalitě zvykli. Mají zde práci a bojí se, že by o ni měli přijít a hledat si bydlení se vším všudy znovu. Děti většiny žen navíc v Harrachově chodí do školy a i pro ně by byl velký problém se opět aklimatizovat na nové škole, pokud by je vůbec nějaká přijala.

Sněmovna poskytla ubytování uprchlíků v březnu s tím, že je budova nevyužívaná. V současné době se ale mluvilo o tom, že by měla budova opět sloužit k předešlým účelům. „To zařízení samozřejmě budou moci využívat nejenom poslanci, ale i zaměstnanci Poslanecké sněmovny k relaxačním a rekreačním účelům,“ řekl TV Nova vedoucí kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek.

Jde o nepravdivou informaci

Informace, které server poskytl, vyvolala u občanů ČR i některých politiků vlnu nevole. Nelíbí se jim, že chtějí politici budovu pro sebe a odmítají nadále pomáhat Ukrajinkám v nouzi. Poslanecká sněmovna se ale ohradila, že informace jsou nepravdivé.

„Kapacita provozně-účelového zařízení v Harrachově je ukrajinskými uprchlíky v posledních týdnech využívána na přibližně 42 procent, tedy ani ne z poloviny. A víme, že podobná státní zařízení poskytující humanitární pomoc jsou na tom obdobně. Jako racionální řešení tedy považujeme tyto ubytovací možnosti spojit,“ uvedla kancelář podle serveru Echo24.

„Kancelář Poslanecké sněmovny se ohrazuje proti zavádějícím informacím, které ve svých reportážích uvedla TV Nova o situaci ukrajinských uprchlíků v PUZ v Harrachově. I nadále budeme poskytovat humanitární pomoc tak, jak jsme s tím začali hned v březnu,“ napsal pak úřad i na svém twitteru.

Markéta Pekarová Adamová na své sociální síti označila článek za snahu vyvolat senzaci a napsala, že informace o vystěhování Ukrajinců z budovy je nesmysl. „To nebyla snaha o senzaci, ale pouhé konstatování faktu, že jste vykopla uprchlíky, aby papalášové mohli kalit. A je úplně jedno zda by to bylo o vesnici vedle nebo o kraj. Jde o princip,“ reagoval však na její slova jeden z komentujících pod příspěvkem.

Neumíte komunikovat?

Ačkoli se Sněmovna ohradila, většina lidí má za to, že jde jen o plané řeči. „Zvláštní, ještě včera jste médiím dali naprosto jinou reakci. Řekl bych, že takovou dost zhovadilou. To neumíte komunikovat? Ne, zkrátka to jen zahráváte do autu,“ rozčílil se pod příspěvkem jeden z uživatelů.

S jednáním PS mají problém i někteří politici. „Sněmovna vystěhuje Ukrajince z Harrachova, aby tam mohli relaxovat poslanci. Stát po krajích chce, abychom se připravili na možnou zimní vlnu a navýšili kapacity ubytování v krajích a obcích. A já pak fakt novinářům neumím vysvětlovat tohle. Fakt ne!“ rozčílil se například hejtman jihočeského kraje Martin Kuba.

Kritická slova přidala na facebooku i Alena Schillerová. „Chápu to správně, že vládní poslanci chtějí harrachovskou ubytovnu na zimu pro sebe? A fakt kvůli tomu vyženou ukrajinské rodiny s dětmi? Tahle vláda toho o pomoci hodně namluví, ale když mohou opravdu něco udělat, končí to obvykle takto.“

Na její slova však kriticky reagoval poslanec Michal Kučera, který Schillerovou upozornil, že o znovuotevření ubytovny pro poslance se zasazoval právě i poslanec za hnutí ANO.

Martin Půta pak včera k celé situaci na facebooku napsal: „Vítám dnešní rozhodnutí PS pozastavit stěhování ukrajinských uprchlíků ze své ubytovny v Harrachově.  Přes naše opakovaně nesouhlasné stanovisko Ministerstvo vnitra a PS před časem dospěli k závěru, ze ubytovací kapacita pro uprchlíky již není v Harrachově potřeba. Realita je ale jiná.“

Zdroj: TV Nova, Twitter, Echo24, Facebook, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články