Sněmovna zrychleně schválila novelu zákona o evidenci skutečných majitelů. 145 poslanců ze 153 hlasovalo pro

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
schuze snemovna
Zdroj: FOTO: Jiří Koťátko / CNC / CNC / Profimedia

Zákon o evidenci skutečných majitelů prošel ve Sněmovně změnou. Jejich vymezení se v něm proto nejspíš změní. Kromě toho se rozšíří i působnost tohoto zákona například na církve, politická hnutí a odborové organizace. Novinky přináší novela, kterou včera zrychleně schválila Sněmovna, a to 145 hlasy ze 153 přítomných poslanců.

Novela uvádí, že za skutečného majitele už nebude považována osoba, která je koncovým příjemcem, nebo člověkem s koncovým vlivem. A to i přesto, že tím údaje v evidenci do určité míry ztratí svou vypovídací hodnotu.

„Zásadní změna spočívá v zavedení jednotné materiální charakteristiky skutečného majitele. Ta spočívá v tom, že skutečný majitel právnickou osobu nebo právní uspořádání vlastní nebo kontroluje,“ uvádí se ve zdůvodnění.

Zase za to může Babiš

Jedním z důvodů, proč k úpravě evidence skutečných majitelů došlo, je i Andrej Babiš a jeho společnost Agrofert. Piráti v nedávné době totiž obvinili právě hnutí ANO z toho, že hrozí ve Sněmovně zablokováním projednávání novely, pokud se neupraví tak, aby předseda hnutí a bývalý premiér nebyl považován za skutečného majitele firmy.

Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka jde o lež, předsedkyně klubu Alena Schillerová pak dodala, že hnutí čerpání peněz z Národního plánu obnovy neohrozí, uvádí ČTK. V současné době je skupina Agrofert v Babišových svěřenských fondech.

Dalším podstatným důvodem ke zrychlenému schválení novely bylo i podání první české žádosti o platbu z Národního plánu obnovy. Tuto skutečnost novela zpětně podmiňuje. Česko chce požádat o první platbu ještě letos, je k tomu ale třeba, aby byla novela účinná od 1. října.

Schůze přerušila jinou schůzi

Ve Sněmovně se včera konaly schůze rovnou dvě. Ta, na které se řešila novela zmíněného zákona, přerušila po polední přestávce schůzi s názvem „Organizovaný zločin hnutí STAN“. Ta trvala 2,5 hodiny a není jasné, kdy bude pokračovat.

Poslanci se sešli na podnět opozice, aby jednali o věcech spojených s korupční aférou Dozimetr. Andrej Babiš opakovaně požadoval odstoupení ministra vnitra Víta Rakušana. „STAN je mafie, která tak byla založená, je to projekt pana Redla,“ vyjádřil se Babiš. Rakušan však na schůzi zopakoval, že odstoupit z funkce nehodlá.

Schůze byla nicméně nakonec v poledne přerušena přestávkou a už se k ní poslanci nevrátili. Namísto ní zasedli nad novelou zákona, která má podle slov premiéra Fialy větší prioritu než Babišovo obviňování nevinných.

Zdroj: Česká televize, ČTK, Zákony pro lidi, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články